Už dávno neplatí, že atramentová tlačiareň predstavuje finančne náročnú alebo dokonca pomalú alternatívu tlače. Súčasné atramentové tlačiarne sú toho najlepším dôkazom. Dnes sa vďaka moderným technológiám tento typ tlače môže oprávnene pýšiť takými prívlastkami ako sú rýchlosť, spoľahlivosť a energetická alebo prevádzková úspornosť.
Od uvedenia atramentových tlačiarní na trh ubehlo už niekoľko desaťročí. Za ten čas tieto tlačiarne prešli markantným vývojom a stali sa neodmysliteľnou súčasťou vybavenia nielen kancelárií, ale aj mnohých domácností.
Úspešná éra atramentových tlačiarní sa začala písať už v prvej polovici osemdesiatych rokov minulého storočia. Dovtedy najčastejšie používané ihličkové tlačiarne tak dostali tvrdú ranu v podobe konkurenčnej atramentovej tlačiarne HP ThinkJet, ktorú predstavila spoločnosť Hewlett-Packard.
Atramentová tlačiareň s tichšou prevádzkou, nižšou spotrebou, no a predovšetkým vyššou kvalitou tlače, spolu s rozšírenými grafickými možnosťami ukázala úplne nový potenciál tlačiarní. Len o niečo neskôr predstavili svoje modely atramentových tlačiarní spoločnosti Epson a Dataproducts, takže bolo iba otázkou času, kedy príde k ďalším technologickým vylepšeniam.
Začiatkom deväťdesiatych rokov boli atramentové tlačiarne už na dostatočnej kvalitatívnej úrovni a navyše predstavovali cenovo zaujímavú alternatívu tlače. Vývoj samozrejme napredoval a dnešné atramentové tlačiarne dokážu kvalitou a rýchlosťou tlače obstáť v konkurencii laserových tlačiarní.
Vo všeobecnosti princíp atramentovej tlače spočíva vo vystreľovaní mikroskopických kvapiek atramentu z tlačovej hlavy. Predtým ako sa tak udeje však musí byť tlačová hlava vďaka špeciálnej pumpe naplnená atramentom zo zásobníkov (cartridgov). Následne sú farebné kvapky atramentu za pomoci trysiek pod tlakom vystreľované na papier.
Väčšina atramentových tlačiarní vychádza pri miešaní farieb z CMYK cartridgov (Cyan - azúrová, Magenta-purpurová, Yellow - žltá a Black – čierna farba). Ostatné farebné odtiene vznikajú kombináciou týchto základných farieb. V rámci atramentovej tlače existujú 3 odlišné alternatívy nanášania atramentu.
Pri tomto spôsobe nanášania je atrament zo zásobníka farieb privádzaný do trysiek, vnútri ktorých sú umiestnené rezistory. Tie ohrejú atrament na vysokú teplotu v dôsledku čoho dôjde zároveň k zvýšeniu tlaku a atrament je následne tryskami vystreľovaný na papier. Chemické procesy sa potom postarajú o fixáciu atramentu.
Požadované farby sa miešajú priamo na papieri prekrývaním jednotlivých mikroskopických kvapiek alebo umiestňovaním kvapiek vedľa seba tak, že pri bežnom pohľade nie je možné rozoznať oddelené farby. Na výslednej kvalite tlače sa potom okrem iného spolupodieľa aj hustota umiestnenia jednotlivých kvapiek.
Piezoelektrická tlač podobne ako termická pri nanášaní atramentu využíva na vystreľovanie kvapiek vytvorený tlak. Rozdiel je však v tom, že tlak v tomto prípade nie je dôsledkom vysokej teploty, ale vzniká pôsobením elektrického prúdu na piezoelektrický prvok. Ten sa „deformuje“ a vytvorený tlak vystreľuje atrament na papier. Inteligentná riadiaca jednotka tlačiarne zároveň optimalizuje tvar vystreľovaných kvapiek tak, aby sa dosiahla čo navyššia kvalita tlače.
Toto nanášanie atramentu je v podstate kombináciou piezoelektrickej a laserovej tlače. Atrament má voskovú konzistenciu, ktorá sa nahriatím rozpustí a namieša do požadovaného odtieňa v tlačovej hlave. Po namiešaní príslušného odtieňa je atrament rovnako ako pri piezoelektrickej tlači vystreľovaný pod tlakom. Tentoraz však nie priamo na papier, ale najskôr na valec podobne ako je tomu pri laserovej tlači. Po otlačení papiera na valci však narozdiel od laserovej tlače neprichádza k zapekaniu atramentu.
Pri výbere tlačiarne zohľadnite vaše reálne potreby. Atramentové multifunkčné tlačiarne využívajúce technológiu termickej tlače sú cenovo dostupné a uplatnia sa nielen doma, ale aj v menších firmách, ktoré nevyžadujú veľké objemy tlače. Tieto atramentové tlačiarne umožňujú produkovať vysoko kvalitné fotografie a detailnú grafiku. Tlačiarne pracujúce na piezoelektrickom princípe alebo s voskovou tlačou nájdu skôr uplatenie v podnikateľskom alebo priemyselnom segmente.
Aké technologické novinky prinesú v budúcnosti tlačiarne je dnes iba ťažké predpovedať. Jedno je však isté. Každý rok sa objavujú stále novšie technológie, ktoré sa snažia získať našu priazeň a upútať pozornosť. Máme sa na čo tešiť!