Ako označovať a polepovať produkty a materiály?

Keď dvaja robia to isté, nie je to vždy to isté. Staré, dobre známe príslovie poukazuje na skúsenosť, že ak dvaja ľudia robia tú istú činnosť, výsledok je spravidla vždy rozdielny. Toto príslovie však pokojne môžeme aplikovať aj na etikety určené na označovanie materiálov, produktov a tovarov. Schopnosti alebo možnosti etikiet sú rozdielne a aj v tomto prípade môže byť teda výsledný efekt pri označovaní úplne iný.

Samolepiace etikety sú nositeľom dôležitých informácií. Slúžia na identifikáciu produktov, predmetov, obalov, balíkov, či obálok, no môžu hoci aj vystríhať pred nebezpečenstvom alebo pútať pozornosť v rámci reklamných aktivít. To sú samozrejme iba niektoré najčastejšie spôsoby uplatnenia, možnosti využitia etikiet sú oveľa širšie. S rozmanitosťou použitia etikiet sú logicky spojené aj rozličné požiadavky na ich vlastnosti. K dispozícii je preto viacero rozmerov, tvarov, materiálov i povrchov etikiet.

Vybrať si tak možno samolepiace etikety s lesklou alebo matnou povrchovou úpravou z papiera alebo pri špecifických požiadavkách etikety vyrobené z materiálov s vyššou odolnosťou. Sortiment etikiet sa neustále rozširuje, no dnes sa pozrieme na samolepiace etikety, ktoré napriek tomu, že sú už nejaký ten čas na trhu, stále sa dokážu zhostiť svojej funkcie na 100 %.

Samolepiace etikety termo – rolky

Etikety vyrobené z bieleho matného, na teplo citlivého papiera s permanentným lepidlom navinuté na rolke nevyžadujú atrament, toner a ani pásku na potlač. Dôvod je jednoduchý. Termotlačiane nič z toho nepotrebujú.  Ak si myslíte, že táto alternatíva výroby samolepiacich etikiet je finančne náročná, všestranná ponuka tlačiarní etikiet a štítkov vás presvedčí o opaku.

Začína totiž cenovo dostupnými prenosnými tlačiarňami, pokračuje stolnými tlačiarňami, ktoré vás tiež nezruinujú a končí drahšími priemyselnými zariadeniami. Tie sú však určené pre podniky, firmy alebo prevádzky, ktoré samolepiace etikety tlačia v stovkách alebo skôr v tisíckach a takéto termotlačiarne si môžu dovoliť. Vráťme sa však späť k etiketám.

Samolepiace etikety na termo rolkách sú vhodné pre väčšinu bežných aplikácií. Hodia sa na označovanie výrobkov i obalov, dobré služby preukážu pri posielaní poštových balíkov i obálok a uvítate ich aj v kanceláriách pri označovaní kancelárskeho nábytku, zakladačov alebo dokumentov. Slabinou etikiet je kratšia trvanlivosť.

Tip: Štítkovače Brother, Dymo a Casio sú skvelí pomocníci. Pozrite sa, kde všade ich môžete použiť.

Samolepiace etikety TTR - rolky

Ak je prioritou vyššia odolnosť etikiet, ideálnou odpoveďou môžu byť TTR etikety. TTR samolepiace etikety, alebo ak chcete termotransférové etikety na kotúči sú vyrobené zo špeciálneho papiera. Kým tlačiarne štítkov používajúce termo samolepiace etikety sa zaobišli bez atramentu, tonera a pásky, pre zariadenia pracujúce s TTR etiketami sú TTR pásky nevyhnutnosťou.

TTR pásky obsahujú vosk alebo živicu, ktoré sa teplom prenesú na papierové samolepiace etikety a takto ich potlačia. Ničím výnimočným nie je ani spoločná kombinácia vosku a živice na páskach. Samolepiace etikety TTR nájdu podobné využitie ako termo samolepiace etikety. Uplatnia sa v kanceláriách, na poštách i v logistike pri označovaní tovaru, hmotnosti, ceny, čiarového kódu a ďalších potrebných údajov.

Samolepiace etikety A4

O vyváženosť ponuky sa postarajú tiež samolepiace etikety A4, ktoré sú ekonomicky najvýhodnejšou alternatívou označovania regálov, paliet, krabíc, výrobkov, materiálov alebo náradia. Tieto etikety sa samozrejme nestratia ani v domácnosti alebo v kancelárii.

Samolepiace etikety A4 ponúkajú výbornú čitateľnosť, sú pomerne odolné, no čo je z pohľadu užívateľa najdôležitejšie, nevyžadujú kúpu špeciálneho zariadenia a na ich potlačenie vám stačí akákoľvek atramentová alebo laserová tlačiareň

Tip: Rozdiel medzi atramentovou a laserovou tlačiarňou