Ako šetriť životné prostredie každý deň aj mimo kancelárie?

Ochrana životného prostredia nie je iba záležitosťou štátu, dobrovoľných aktivistov, či medzinárodných neziskových organizácií typu Greenpeace. Aj keď žiaľ často tomu nie je tak, k ochrane a zveľaďovaniu životného prostredia by mal svojim dielom prispieť každý jeden z nás. V nasledujúcich riadkoch vám preto ukážeme zopár tipov, ktoré môžu šetriť životné prostredie a tiež vaše peniaze.

Ekologické zmýšľanie ide naozaj ruka v ruke s ekonomickým myslením a snahy o šetrenie životného prostredia tak okrem dobrého pocitu budú v konečnom dôsledku odmenené ušetrenými finančnými prostriedkami. Aby sme však neostali iba pri teoretizovaní, poďme na konkrétne princípy.

Šetrite papierom

Šetrenie životného prostredia môže začať pri papieri. V kancelárii pomôže keď nebudete tlačiť zbytočné dokumenty a využijete duplexnú tlač. Rozumným riešením eliminovania veľkých objemov papiera v kancelárii je digitalizácia dokumentov prostredníctvom multifunkčných zariadení a ich uchovávanie v digitálnej podobe.

Mimo opatrení v kancelárii je vhodné na svoju poštovú schránku nalepiť informáciu, že si neprajete dostávať tlačené reklamné letáky. Tie si v prípade záujmu môžete prezerať online. Ak máte malé deti, kupujte radšej recyklované zošity a malým krôčikom, ale z pohľadu dlhodobej perspektívy nemenej dôležitým, bude zrušenie zasielania papierového výpisu z bankového účtu a jeho nahradenie elektronickým. 

TIP: Viete, ako vznikol papier a aká je jeho história?

Neplytvajte elektrickou energiou

Tento tip už možno znie ako otrepané klišé, ale nič to nemení na fakte, že stále ide o aktuálne odporúčanie, ktoré by ste nemali podceňovať. Zbytočne pustená telka, ktorú nikto nepozerá, k tomu spustené domáce kino, rádio bez akéhokoľvek poslucháča a rozsvietené miestnosti, v ktorých sa nikto nezdržiava nenápadne zvyšujú účty za elektrinu a vyčerpávajú prírodné zdroje.

Zmeňte teda tieto návyky a využívajte časovač na automatické vypnutie. Pri kúpe zariadení sledujte energetické štítky a oplatí sa pouvažovať nad kúpou úspornejších LED žiaroviek. Takáto investícia sa vám vráti onedlho a vy prispejete k šetreniu životného prostredia.

Ekologické vykurovanie a príprava teplej vody je trendom

Tepelné čerpadlá i solárne systémy prispievajú k ochrane životného prostredia a zároveň predstavujú ekonomicky atraktívnu alternatívu vykurovania rodinného domu alebo prípravy teplej vody. Tieto zariadenia sú z roka na rok cenovo dostupnejšie, ale zároveň aj sofistifikovanejšie. Tepelné čerpadlá dokážu pracovať efektívne aj pri mínusových teplotách klesajúcich hlboko pod bod mrazu, takže vám môžu výrazným spôsobom znížiť účty za vykurovanie. Povestnou čerešničkou na torte je dotácia od štátu, ktorú môžete na kúpu a inštaláciu týchto zariadení získať vo viacerých krajinách Európskej únie. Slovensko alebo Česká republika nie sú výnimkou.

Šetrite vodou

Pri snahách o šetrenie prírody by bez povšimnutia nemala ostať ani spotreba vody. Pred kúpaním uprednostnite sprchovanie a pri umývaní zubov nenechávajte tiecť vodu. Ono sa to nezdá, ale v konečnom účtovaní ide o stovky litrov vody, ktoré boli minuté úplne zbytočne.

Bokom nenechajte ani míňanie vody na pranie a umývanie riadu. Kým pri praní sa neodporúča spustiť pranie malých množstiev bielizne, v prípade poloprázdnej umývačky riadu to neplatí. Aj pri nenaplnenej umývačke riadu je totiž úspora vody vyššia, než keby ste mali použitý riad umyť ručne.

Tonery a cartridge nemôžu končiť v nádobe na odpadky 

Nezabúdajte tiež, že tonery a atramentové cartridge nepatria na skládku komunálneho odpadu. Náplne do tlačiarní sú zaradené do kategórie nebezpečného odpadu a preto musia byť zlikvidované v súlade s platnou legislatívou. Prázdne kazety môžete pokojne odovzdať našim pracovníkom. Budete tak mať istotu, že likvidácia prebehne v súlade s požiadavkami zákona o nakladaní s nebezpečnými odpadmi. Predtým však bude dobré, ak nás kontaktujete a prekonzultujete s nami dodaciu adresu alebo odovzdanie kaziet na výdajnom mieste.

TIP: Pozrite sa, ako dáte toneru šancu na druhý život.