Ako si doma vyrobiť a vytlačiť samolepky?

Samolepky, hádam iba s výnimkou mestských dopravných podnikov, milujú všetci. Je síce pravda, že desiatky nálepiek s reklamným charakterom na zastávkach MHD nepôsobia práve najestetickejšie a zakrývajú výhľad, no samolepky v správnych rukách a na správnom mieste dokážu divy. Ak neviete ako na tlač nálepiek, poradíme vám.

Samolepky ponúkajú množstvo inšpirácií   

Pre deti sú samolepky dôvodom na veselú zábavu, pre dospelých môžu byť zasa rýchlym zdrojom cenných informácií. Nálepky môžu varovať pred nebezpečenstvom, dokážu ponúknuť dôležité kontakty, no pokojne môžu slúžiť na jednoduché označenie skladovaných materiálov alebo potravín. Kreatívne nálepky môžu ísť dokonca ešte ďalej a premeniť zdanlivo bezvýznamné predmety na nezabudnuteľné kúsky.

Výborným príkladom je americká spoločnosť Folgers zaoberajúca sa výrobou a predajom kávy, ktorá dotiahla všetko do dokonalosti, keď nálepkami premenila kanalizačné poklopy na šálky čiernej kávy. Otázkou však ostáva, či takto upravené kanalizačné poklopy ponúkali aj rovnako príjemnú vôňu. Doma vyrobené samolepky prirodzene takéto ambície mať nebudú, no napriek tomu dokážu zaujať a môžu byť užitočné.  

Ako na tlač nálepiek

Výroba samolepiek nie je komplikovaná a zvládne ju prakticky každý. Na mysli samozrejme nemáme tlač nálepiek určených na polepy dopravných prostriedkov, svetelných reklám, či výkladných skríň, kedy sa bez skúsených profesionálov s patričným vybavením jednoducho nezaobídete. No ak je vašou prioritou rýchla a lacná tlač nenáročných samolepiek potom nepôjde o žiadnu vedu.

Celý vtip v podstate spočíva iba vo výbere vhodnej tlačiarne a materiálu, na ktorý budú samolepky vytlačené. Pozrime sa teda aké možnosti máte k dispozícii. Čo sa týka technického vybavenia, v princípe môžete na tlač samolepiek použiť laserové tlačiarneatramentové tlačiarne. Atramentové tlačiarne vo všeobecnosti ponúkajú kvalitnejšiu tlač, no tieto samolepky môžu mať vo vlhkom prostredí problém s rozpíjaním atramentu.

Riešením by mohlo byť ich laminovanie, no ak nemáte poruke laminovačku, dobré služby vám preukáže tlačiareň s laserovou technológiou tlače, ktorá sa vyznačuje vyššou vodoodolnosťou a stálosťou výtlačkov. V interiéri zvýšenú vlhkosť spravidla riešiť nemusíte a na tlač nálepiek pokojne použite atramentovú tlačiareň. Ešte stále sme si však nepovedali na aký materiál sa dajú tlačiť samolepky, takže poďme to rýchlo napraviť.

Papier, fólia, samolepiace etikety – možností je viacero

Na výrobu domácich samolepiek nie sú potrebné žiadne drahé a špeciálne materiály. Úplne si vystačíte s matným alebo lesklým samolepiacim fotopapierom alebo môžete siahnuť po samolepiacej fólii. Samostatnou kapitolou pri tlači nálepiek sú samolepiace etikety a štítky. Ich výhodou sú rôzne štvorcové a obdĺžnikové tvary, ktoré nevyžadujú žiadne orezávanie.  

Zabudnúť by sme však nemali ani na dizajn nálepiek. Ten bude otázkou vašich grafických schopností. Pohrať sa so vzhľadom samolepiek môžete v niektorom platenom grafickom programe, ale podľa nášho názoru dokážu pri tvorbe domácich samolepiek predstavy zhmotniť aj bezplatné alternatívy, ako je napríklad Silhouette Studio či Adobe Photoshop.