Aký toner kúpiť: originálny alebo neoriginálny toner?

Túto otázku si pri zháňaní nového tonera pravdepodobne položil už takmer každý majiteľ tlačiarne. Postoj výrobcov tlačiarní je jednoznačný. Odporúčajú nám používať iba originálne tonery. Je to však jediné správne riešenie alebo prichádzajú do úvahy aj iné možnosti?

Originálny toner je istota, nevýhodou môže byť vyššia cena

O kvalite originálnych tonerov nemusíme viesť žiadne dlhé debaty. Boli vyrobené výrobcom tlačiarne a ich nazvime to „receptúra“ bola prispôsobená špecifickým požiadavkám vášho zariadenia. Kvalita tlače je teda zaručená a bude vždy na vysokej úrovni. Od tonera môžete zároveň očakávať vždy rovnakú výťažnosť. V neprospech originálneho tonera hovorí iba privysoká cena. Cena tlačiarní pritom od 90-tych rokov klesla viac ako o polovicu, čo sa však vo všeobecnosti o náplniach do tlačiarní povedať nedá.    

Stoja za úspechom kompatibilných náplní vysoké marže výrobcov tlačiarní?

Zlé jazyky hovoria, že filozofia podnikania výrobcov tlačiarní v mnohom pripomína výrobcov holiacich žiletiek, ktorí ponúkajú základné zariadenie za dotovanú cenu a potom zarábajú na náhradných hlaviciach. Údajne sú niektoré vybrané modely tlačiarní dotované až pätinou predajnej ceny. Na druhú stranu, podľa odhadov finančných analytikov sa obchodné marže na originálne tonery a atramentové náplne pohybujú niekde na úrovni 50 až 60 %. Aká je skutočná pravda sa ale pravdepodobne nikdy nedozvieme, pretože reálne čísla pochopiteľne neprezradí žiaden výrobca.

Za spormi výrobcov tlačiarní a výrobcov kompatibilných tonerov treba vidieť zisky

Aj keď viacerí výrobcovia tlačiarní naznačujú alebo tvrdia, že vykazujú primeraný zisk nielen z predaja tonerov a doplnkových komponentov, ale zarábajú peniaze tiež na predaji tlačiarní, isté pochybnosti však predsa len ostávajú. Naopak, o dôležitosti spotrebného materiálu k tlačiarňam z pohľadu celkových príjmov niet najmenších pochýb. Zisk ktorý totiž dokážu generovať výrobcovia z predaja spotrebného materiálu, je rozhodne zaujímavý a stojí za pozornosť.

Niet preto divu, že medzi nimi a výrobcami alternatívnych náplní panuje rivalita, či dokonca až akási forma vzájomnej nevraživosti. Nuž a ak sa na všetko pozrieme z pohľadu zákazníka nemožno sa čudovať ani tomu, že vyššia cena originálnych náplní je dôvodom nespokojnosti a hľadania prijateľných alternatív. Neoriginálne tonery pritom môžu byť neraz bez akýchkoľvek kompromisov tou správnou odpoveďou. Ak by sme sa však predsa len vrátili na začiatok, treba povedať, že originálne tonery sú stávkou na istotu a kvalitu, za ktorú si však treba priplatiť.

Kompatibilné tonery? Áno, ale od overených výrobcov a predajcov

Kým výrobcovia tlačiarní logicky nechcú zmeniť svoje postoje a naďalej si stoja za svojimi tvrdeniami, že dokumenty vytlačené kompatibilnými náplňami nie sú také kvalitné ako pri originálnych toneroch, nezávislé testy hovoria niečo úplne iné. Podľa nich medzi originálnymi a kompatibilnými tonermi žiadne podstatné kvalitatívne rozdiely neexistujú. Drvivá väčšina vytlačených dokumentov tak spĺňala kritériá kvality, ktoré boli minimálne porovnateľné s kvalitou výtlačkov z originálnych náplní.

Samozrejme aj medzi kompatibilnými tonermi treba robiť rozdiely, pretože medzi nimi existujú kvalitné i nemej kvalitné alternatívy. V prípade, že sa však rozhodnete pre alternatívneho výrobcu kompatibilných náplní, ktorí je držiteľom uznávaných certifikátov ISO 9001, ISO 14001 alebo STMC, tak rozhodne neurobíte krok vedľa. Kompatibilné tonery vám ponúknu porovnateľnú kvalitu ako originálne tonerové kazety, no navyše môžete pri nich ušetriť zaujímavé finančné prostriedky.