Čo je to tlačová hlava?

Tlačová hlava s mikroskopickými dýzami je dôležitým komponentom atramentových tlačiarní, ktorý je zodpovedný za prenos drobných kvapôčok atramentu na papier. Súčasné tlačové hlavy bežne disponujú 300 až 400 dýzami. Niet preto divu, že tlačová hlava vzhľadom na množstvo dýz patrí k najkritickejšiemu alebo ak chcete k „najzraniteľnejšiemu“ miestu atramentovej tlačiarne.

Stačí totiž niekoľko takmer neviditeľných zrniek nečistoty alebo zaschnutie atramentu a problém v podobe upchatej tlačovej hlavy je na svete. Ďalší scenár pravdepodobne veľmi dobre poznáte. Tlačiareň spočiatku iba sporadicky hlási chybovú udalosť. Problém sa však viac-menej opakuje a zhoršuje, až tlačiareň prestane tlačiť úplne. Predtým ste si však určite už aj vy sami stihli všimnúť, že s vytlačeným textom nie je niečo v poriadku. Na vytlačenom dokumente sa totiž zvyčajne objavujú povynechávané riadky. Skôr ako si povieme niečo o problémoch spojených s tlačovými hlavami a ich možnom riešení, pozrieme sa na konkrétne typy tlačových hláv. 

Tlačová hlava pre termickú tlač 

Tlačová hlava termickej atramentovej tlačiarne nanáša atrament na papier prostredníctvom dýz vybavených rezistormi. Privedený atrament je nimi v priebehu desatiny sekundy ohriaty na približne 300 °C a následne pod tlakom vystrelený na papier. Termický spôsob nanášania atramentu využívajú najmä tlačiarne HP, Brother i Canon.

Tlačová hlava pre piezoelektrickú tlač

Piezoelektrické tlačové hlavy podobne ako termické využívajú na vystreľovanie kvapiek atramentu vytvorený tlak. V tomto prípade však tlak nie je dôsledkom vysokej teploty, ale vzniká pôsobením elektrického prúdu na piezoelektrický prvok. Ten sa pod napätím „tvaruje“ a vytvorený mechanický tlak cez dýzy tlačovej hlavy vystreľuje atrament na papier. Piezoelektrické tlačové hlavy sú používané v tlačiarňach Epson.

Najčastejšie príčiny problémov s tlačovou hlavou

Nekvalitne vytlačené dokumenty môže mať na svedomí elektronika tlačiarne alebo dávkovanie atramentu, ale najčastejším dôvodom je práve samotná tlačová hlava. Problém s týmto komponentom tlačiarne vzniká, keď používateľ dlhodobo nevykoná hĺbkové čistenie hlavy alebo keď je frekvencia používania tlačiarne minimálna. Dva alebo tri týždne bez vytlačenia hoci aj skúšobného dokumentu môže úplne postačovať na to, aby atrament v tlačovej hlave zaschol. Riziko zaschnutia atramentu je o to vyššie, ak je tlačiareň umiestnená v blízkosti nejakého vykurovacieho telesa.

Spomenúť však treba aj používanie nevhodných alternatívnych náplní, ktoré nemusia mať optimálne zloženie atramentu. Tlačová hlava s mikroskopickými dýzami tak môže mať pri alternatívnych náplniach problém s ich hustotou. Výsledkom môže byť nielen neostrá a nekvalitná tlač, ale aj poškodená tlačová hlava. Použitie originálnych náplní sa tak zdá byť najistejším receptom na to, ako predísť prípadným problémom s tlačovou hlavou.

Zaschnutá tlačová hlava - čo robiť?

Najlepšou prevenciou ako udržať tlačovú hlavu v poriadku, resp. zabrániť zasychaniu atramentu je pravidelná tlač. Ak z nejakého dôvodu k zaschnutiu atramentu predsa len došlo, nezostáva vám nič iné ako sa iba pokúsiť o vyčistenie tlačovej hlavy. Najskôr skúste na tlačiarni spustiť režim „Čistenie tlačovej hlavy“. Názov tejto funkcie sa môže na tlačiarňach líšiť a preto si pre jej spustenie pozrite manuál na obsluhu.

V prípade, že sa vám to ani po opakovanom spustení režimu nepodarí, bude potrebné vymeniť náplň a tým pádom aj tlačovú hlavu. To je samozrejme možné iba pri atramentových náplniach v ktorých je integrovaná tlačová hlava. Táto možnosť pripadá do úvahy najmä pri tlačiarňach HP.

Zložitejšie to budete mať s tlačovými hlavami pri tlačiarňach Epson, kde sú tieto komponenty pevne zabudované do zariadení. Návšteve servisného technika alebo výmene tlačovej hlavy  ako samostatného náhradného dielu sa pravdepodobne nevyhnete. V tlačiarňach Canon sa síce tlačová hlava nachádza v zariadení, ale s jej vybratím nie je najmenší problém. Pokúsiť sa preto môžete napríklad aj o rozpustenie zaschnutého atramentu v plytkej miske s ohriatou destilovanou vodou alebo použite špeciálny prípravok na čistenie tlačových hláv.