Došiel mi toner. Čo teraz?

Ak vaša laserová tlačiareň ohlási, že sa jej minul toner, neostáva nič iné iba sa poobzerať po novej kazete. Výmena tonera je pomerne jednoduchá záležitosť, no o výbere tonera sa to však už povedať nedá, pretože na trhu je široká ponuka tonerových kaziet. Ako sa v nich vyznať a aký spotrebný materiál napokon možno ešte budete musieť vymeniť sa pozrieme v nasledujúcich riadkoch.

V prípade že disponujete niektorým modelom LED alebo laserovej tlačiarne značky Samsung, Brother, OKI a HP môže vaša tlačiareň okrem prázdneho tonera signalizovať aj výmenu tlačového valca.

Tlačový valec síce neobsahuje žiadnu náplň, ale napriek tomu je dôležitou súčasťou tlačiarne nakoľko umožňuje elektrostatické nanášanie tonera na papier, kde je tlačiarňou pomocou tlaku a vysokej teploty následne zafixovaný. Jeho životnosť je však vyššia ako životnosť tonera. Tlačový valec zvyčajne zvládne naniesť toner až na 30 000 tlačených strán.

Tento spotrebný materiál by ste však mali vymeniť aj vtedy keď vaša tlačiareň ešte nehlási takúto nutnosť. Neklamným znakom opotrebovania tlačového valca je znížená kvalita tlače, ktorú je možné pozorovať už pri letmom pohľade na tlačený dokument. Vo všeobecnosti sa odporúča vymeniť ho pri inštalácii každého tretieho tonera. Niekedy sa však môže stať, že k opotrebeniu tlačového valca a vyprázdneniu kazety s tonerom dôjde súčasne a vtedy budete musieť vymeniť oba komponenty.

Ak vytlačené dokumenty disponujú potrebnou kvalitou a tlačový valec nevykazuje známky opotrebovania, vymeňte iba tonerovú kazetu. Pri výbere máte v princípe dve možnosti. Vybrať si môžete originálny toner alebo alternatívny.

Originálny toner

Výber originálneho tonera je stávka na istotu. Originálne tonery sú vyrobené priamo výrobcom tlačiarne a ich zloženie je na mieru ušité práve pre vašu tlačiareň. Po originálnom toneri teda siahnite vždy keď potrebujete vysokú kvalitu tlače, ktorá je v prípade takejto náplne vždy zaručená.

Používanie originálneho tonera je tiež nevyhnutnou podmienkou pri uplatňovaní si záručnej reklamácie. Nevýhodou originálnych tonerov je ich vyššia cena, pretože okrem kvality si zaplatíte za značku a súvisiaci marketing. Originálny toner je označený logom výrobcu, ktoré je umiestnené nielen na obale výrobku, ale aj priamo na toneri.

Alternatívny toner 

Cena neoriginálnych tonerových kaziet je podstatne prijateľnejšia a preto je takýto toner  dobrou voľbou pre tých používateľov tlačiarní, ktorí chcú predovšetkým ušetriť. Nejde pritom o žiadnu bezvýznamnú položku. Používaním takýchto tonerov si môžete znížiť náklady na tlač až o 50 či 75 %.

Alternatívny toner nie je vyrábaný výrobcom vašej tlačiarne. Stretnúť sa tak môžete s rôznymi varovaniami od výrobcov tlačiarní, ktorí upozorňujú na možnosť poškodenia tlačiarne a stratu záruky pri používaní alternatívnych náplní. Nič to však nemení na fakte, že nákup kvalitných alternatívnych tonerov alebo tlačových valcov od renomovaného predajcu zabezpečí plnohodnotnú i kvalitnú tlač a eliminuje riziko poškodenia tlačiarne na minimum.

Výberu venujte dostatok času a pozornosť

Nielen pri výbere alternatívneho tonera, ale vo všeobecnosti pri výbere všetkých náplní nakupujte od spoločností, ktoré sú na predaj tohto spotrebného materiálu priamo zameraní a venujú sa mu dlhodobo. Pozor na spoločnosti, ktoré tonery predávajú popri úplne inom sortimente zvyčajne nedokážu poskytnúť odborné poradenstvo, ponúknuť bohatý výber, rýchle dodanie a neraz aj primeranú kvalitu.