Hlučnosť tlačiarne je dôležitý parameter

Tak ako domáce spotrebiče pri svojej prevádzke produkujú istú hladinu hluku, inak tomu nie je ani v prípade tlačiarní a aj tieto zariadenia samozrejme vydávajú hluk rôznej intenzity. Intenzita hluku sa pritom môže častokrát líšiť v závislosti od modelu alebo od technológie tlače.

Sú atramentové tlačiarne hlučnejšie?

Vo všeobecnosti už dávno neplatí, že atramentové tlačiarne sú hlučnejšie ako laserové. V obidvoch kategóriách tlačiarní sa tak dajú nájsť tichšie i hlučnejšie modely. Nič to však nemení na skutočnosti, že ak sa pri práci v kancelárii chcete cítiť komfortne a nechcete byť vyrušovaný príliš hlasnou tlačou, údaj o hlučnosti bude dôležitým parametrom, ktorý pri výbere vhodnej tlačiarne nesmie ostať bez povšimnutia.

Doma hlučná tlačiareň veľmi nevadí, v kancelárii už áno

Pri výbere tlačiarne sa zvyčajne zaujímame iba o cenu, technológiu tlače, jej kvalitu, výkon, rozlíšenie alebo o ďalšie sofistikované funkcie a údaju o hlučnosti tlačiarne spravidla nevenujeme takmer žiadnu pozornosť.

Hlučnosť tlačiarne si možno nemusíme všímať pri domácej nízkoobjemovej tlači. Vytlačenie niekoľkých textových stránok denne alebo zopár grafických prezentácií pravdepodobne nebude rušivým elementom nielen v domácich podmienkach, ale ani v prípade pracovného kolektívu.

Diametrálne odlišná situácia však nastane, keď potrebujete tlačiť často a veľké objemy. Vtedy hlučnosť tlačiarne začína nadobúdať na význame a ak máte takúto osobnú skúsenosť, určite nám dáte za pravdu, že vysoká hlučnosť tlačiarne dokáže byť poriadne otravná záležitosť.

Vyrušovanie hlasnou tlačou môže byť skutočným a výrazným problémom najmä vo väčších pracovných kolektívoch. Za istých okolností sa dá veľká hlučnosť tlačiarne riešiť umiestnením tlačiarne do samostatnej miestnosti. Toto by bolo vlastne najoptimálnejšie riešenie. Samozrejme nie vždy je to možné. Podobne ako tlačenie textových dokumentov počas pracovných prestávok.

Ak vám teda záleží na pokojnejšom pracovnom prostredí alebo si chcete iba jednoducho pre svoju domácu pracovňu vybrať tlačiareň s nižšou hlučnosťou, najjednoduchšie riešenie je všímať si údaj o hlučnosti tlačiarne už pri samotnej kúpe.

Údaj o hlučnosti tlačiarne

Tento parameter uvádza každý výrobca tlačiarne a je najistejším spôsobom ako zistiť reálnu hlučnosť tlačiarne. Pri kúpe tlačiarne v predajni totiž s najväčšou pravdepodobnosťou nebudete mať možnosť vyskúšať si tlač konkrétneho modelu tlačiarne a zistiť tak jej hlučnosť. Podobne ako pri kúpe tlačiarne cez internet. Prevádzkovú hlučnosť tlačiarne zistíte až po jej prevzatí a odskúšaní konkrétnych tlačových úloh. Údaj o hlučnosti uvádzaný výrobcom môže byť preto pri kúpe tlačiarne smerodajný.

Hlučnosť v decibeloch

Hlučnosť tlačiarní je v súčasnosti udávaná v decibeloch (dB). Drvivá väčšina dnešných tlačiarní, tak ako sa to napokon od nich očakáva, disponuje okrem iného nepomerne tichšou tlačou. A to aj pri maximálnej prevádzke. Ich hlučnosť sa zvyčajne pohybuje na úrovni niekde medzi 40 až 50 decibelmi, takže o nejakom extrémne vyrušujúcom hluku nemôže byť ani reči.

Pre porovnanie môžeme uviesť, že práčka či digestor pracujú s hlučnosťou 60 dB a niektoré modely vysávačov až s 80 dB. Ak ostaneme pri porovnávaní úrovne hluku domácich spotrebičov tak zistíme, že rovnakú hlučnosť ako tlačiarne, teda 40 - 50 dB dosahuje v domácom prostredí kvalitná umývačka riadu alebo chladnička. Spomínaná úroveň hluku kvalitných tlačiarní je tak vo všeobecnosti považovaná za viac ako prijateľnú.

Keď je hlučnosť vyššia než udáva výrobca

V praxi sa môže stať, že výrobcom udávaná hlučnosť nekorešponduje s realitou a hlučnosť tlačiarne je o niečo vyššia. Netreba však za tým hľadať podvod. Vyššiu hlučnosť môže mať na svedomí nevhodne zvolený typ papiera, vysoká rýchlosť tlače alebo zlé nastavenie tlačiarne.

Zabúdať netreba ani na umiestnenie tlačiarne. Pri umiestnení tlačiarne do rozmerovo veľkorysých alebo minimalisticky zariadených priestorov bez bytových doplnkov sa môže hlučnosť tlače javiť zdanlivo vyššia. Naopak v „plnšej miestnosti“ môže tlačiareň počas prevádzky pôsobiť tichšie.