Novinky, ktoré sú dnes už samozrejmosťou

Tlačiarenský priemysel sa vyvíja mimoriadne rýchlo. Niet sa preto čomu čudovať, že neustále ponúka vymoženosti, ktoré rozličným spôsobom uľahčujú a urýchľujú nielen tlač, ale všetko, čo s ňou súvisí. Dokonca kladie dôraz na udržateľnosť a tým prispieva k ochrane životného prostredia. Zoznámte sa s novotami v oblasti tlače a presvedčte sa, že vám vždy bude mať čo ponúknuť.

 

Ekologická tlačiareň už nie je len hudbou budúcnosti

Rovnako ako spotrebitelia venujú pozornosť vplyvu, ktorý majú na životné prostredie, tak aj tlačiarenský priemysel začína klásť oveľa väčší dôraz na udržateľnosť a ekologickú produkciu. Aj samotní koncoví používatelia čoraz viac požadujú atramenty, ktoré sú bezpečnejšie nielen pre ľudí, ktorí s nimi manipulujú, ale aj pre celú planétu.

Samotná ekologická tlač zahŕňa aplikáciu eko princípov v troch hlavných prvkoch procesu tlače - tlačovej technológii, atramentoch a tlačových materiáloch tak, aby sa znížil ich dopad na životné prostredie. Snahou je minimalizovať znečistenie, tvorbu odpadu a spotrebu energie počas výroby. Zároveň tiež ide o zníženie nákladov na tlač a šetrenie planéty. Niektoré spoločnosti zase začali ponúkať ekologickejšie atramenty vyrobené na báze vody. Tieto atramenty obsahujú zložky, ktoré sú bezpečnejšie a zároveň i ekologickejšie ako tekuté tonery, atramenty tvrditeľné UV žiarením alebo atramenty na báze rozpúšťadiel.

Rozšírené možnosti tlače na rôzne povrchy

Rozmach prinieslo aj rozšírenie priemyselnej tlače na rôzne podklady a tvary. Možnosti, ako v tomto prípade využívať tlačiareň, sú naozaj nekonečné a v dlhom zozname sa nachádzajú aj také materiály, ako je sklo, kov, obaly, etikety, textil či dokonca potraviny. Ich počet neustále rastie a je obmedzený už iba predstavivosťou.

Väčší dôraz na bezpečnosť tlače

Spoľahlivé zabezpečenie tlačových procesov je síce veľmi žiadané, no v súčasnosti aj pomerne náročné. Neustále sa vyvíjajúce technológie majú za následok čoraz častejšie kybernetické útoky, ktorým býva tlačiareň vystavená. Hoci zavedenie GDPR prinieslo určité zlepšenie v oblasti celkového zabezpečenia, povedomie o rôznorodých bezpečnostných rizikách je stále nedostatočné.

Práve na to slúžia neustále inovované bezpečnostné prvky, ktoré má tlačiareň čoraz častejšie integrované priamo od výrobcu. Okrem základných možností, ako je identifikácia heslom či PIN kódom, tu už zaraďujeme aj pokročilejšie alternatívy, medzi ktoré patrí napríklad použitie identifikačnej karty alebo biometria.

Tlačiareň už aj s umelou inteligenciou

Využívanie umelej inteligencie na uľahčenie jednotlivých pracovných úkonov sa prenieslo aj do oblasti tlače. Už v roku 2018 bolo u niektorých inteligentných tlačiarní a multifunkčných zariadení značiek Xerox a HP zavedených niekoľko základných schopností rozpoznávania hlasu.

Tlačiareň zvyčajne využíva umelú inteligenciu na automatizáciu úloh, ktoré v tlačovom procese predstavujú určité nevýhody týkajúce sa rýchlosti, efektivity alebo kvality tlače. To znamená, že uľahčuje celkový proces digitalizácie, editácie, archivácie či opakovanej tlače dokumentov a zároveň znižujú chybovosť. Dokonca pri sieťových zostavách umelá inteligencia určí, ktoré tlačiarne sú príliš vyťažené a nové tlačové príkazy presmeruje na menej využité tlačiarne.

Multifunkcia v oblasti tlačových procesov

Podpora platforiem na ukladanie a distribúciu dokumentov do rôznych systémov naberá na význame. Väčšina firiem si totiž uvedomuje, že digitalizácia papierových procesov pre biznis zohráva čoraz väčšiu úlohu. Aj preto je na mieste ďalšie rozširovanie služieb v podobe multifunkcií, keďže tie súčasné už nedokážu pokryť ich potreby.

Vývoj smartfónov, tabletov a televízií s množstvom aplikácií výrazne ovplyvnil aj tlačiarenské odvetvie. Inteligentná tlačiareň vám umožní pracovať s digitálnymi dokumentmi bez toho, aby ste vôbec museli zapínať počítač, čo v konečnom dôsledku šetrí čas i peniaze. Dokonca mnohé tlačiarne majú už vopred nainštalované niektoré aplikácie či obchod s aplikáciami, ktoré zjednodušujú celý tlačový proces.