Prečo dochádza k zablokovaniu kompatibilných náplní

Zablokovanie náplne z dôvodu jej nerozpoznania nie je také zriedkavé, ako si možno myslíte. Ak teda používate kompatibilný toner a napriek tomu došlo k jeho zablokovaniu, môže byť jediným riešením aktualizácia ovládača firmvéru tlačiarne. V dnešnom článku vám prezradíme, prečo k takejto situácii vlastne dochádza a čo môžete urobiť, aby ste sa jej úspešne vyhli.

Aké typy tonerov poznáme

Pokiaľ si vyberáte náplň do svojej tlačiarne, máte na výber z týchto možností:

  • Originálne tonery - sú od konkrétnych výrobcov tlačiarní, takže napriek tomu, že sú stopercentne spoľahlivé, v porovnaní s ostatnými sú pomerne drahé.
  • Repasované tonery – ide o pôvodné, originálne tonery a atramentové kazety, do ktorých sa doplnila spotrebovaná farba. Ide o ekologický postup, nakoľko sa tieto kazety nevyhadzujú, ale opätovne používajú.
  • Kompatibilné tonery – na prvý pohľad vyzerajú ako originálne, avšak vyrobili ich nezávislí výrobcovia, vďaka čomu sú cenovo omnoho dostupnejšie.

Prečo dochádza k zablokovaniu tonera

Zablokovanie kompatibilného tonera určite nie je len také náhodné. Stojí za ním totiž nízka obstarávacia cena, kvôli ktorej originálni výrobcovia prichádzajú o zisk z predaja svojich tonerov. Práve preto vyvíjajú rôzne spôsoby, ako používaniu takýchto kompatibilných tonerov zabrániť, napríklad aj zablokovaním náplne. Princípom takéhoto zablokovania tonera je aktualizácia ovládača tlačiarne (tzv. firmvéru). Firmvér je vlastne softvér, ktorý podľa zadaných tlačových dát vykoná tlač - v požadovanom množstve kópií a v určenej kvalite.

Každá tlačiareň teda disponuje svojím vlastným firmvérom, ktorý výrobcovia na pravidelnej báze aktualizujú. Vďaka automatickej aktualizácii sa zvyšuje zabezpečenie tlačiarne a dochádza tiež k úprave rôznych komunikačných protokolov. Zároveň však môže dôjsť k situácii, keď váš kompatibilný toner prestane fungovať. Dôvodom je práve spomínaná aktualizácia, ktorá zmenila program tak, aby umožňoval funkčnosť a používanie pri tlači výlučne originálnych tonerov.

Čo môžete urobiť, aby ste tomu predišli?

Uvedený problém spoznáte celkom jednoducho. Signálom o tom, čo sa stalo, bude jednoznačné upozornenie "toner nebol rozpoznaný", resp. hlásenie o nedostatku farby napriek tomu, že máte kompatibilný toner plný. Aby ste tomu zabránili, môžete sa pokúsiť o nasledovné:

  • Spätné vrátenie firmvéru na verziu pred jeho aktualizáciou (označuje sa aj ako tzv. downgrade) – jeho nevýhodou je však zníženie bezpečnosti, preto sa po spotrebovaní toneru vráťte k aktualizovanej verzii.
  • Zablokovanie aktualizácie firmvéru – ide o riešenie, ktoré môžete použiť len v čase ešte pred jeho aktualizáciou.

Výrobcovia kompatibilných tonerov sú vynachádzaví

Ak používate kompatibilné náplne pravidelne, pravdepodobne vás poteší informácia, že ich výrobcovia si dokázali poradiť aj v spomínanej situácii. Dôkazom toho je fakt, že sú schopní inovovať svoje kompatibilné atramentové tonery tak, aby vyhovovali novým aktualizáciám a uviesť ich na trh už počas niekoľkých týždňov až mesiacov. Najnovšie zakúpené kompatibilné tonery tak pravdepodobne budú spolupracovať aj s aktuálnou verziou firmvéru vo vašej tlačiarni.