Prečo niektoré tlačiarne tlačia bez náplní?

Tlačiarne štítkov a štítkovače rovnako ako mobilné či pokladničné tlačiarne patria k zariadeniam, pri ktorých budete atramentové cartridge alebo tonery hľadať márne. Dôvod je prozaický. Ide totiž o termotlačiarne, ktoré  pracujú na úplne inom princípe ako klasické tlačiarne a preto sa zaobídu bez akýchkoľvek náplní.

Dve podoby termotlače, tlačová hlava v hlavnej úlohe

Tlačová hlava s mikroskopickými dýzami zohráva dôležitú úlohu pri atramentových tlačiarňach, kde zodpovedá za prenos drobných kvapôčok atramentu na papier, no ako sme to už naznačili, významnej roly sa ujme aj v rámci termotlače. Tlačová hlava určená na termotlač je vybavená množstvom polovodičových výhrevných teliesok, ktoré sa prechodom elektrického prúdu zohrievajú, pričom pri priamom kontakte s citlivou vrstvou papiera menia jeho farbu (dôjde k jeho sčerneniu).

Priama tlač na špeciálny teplocitlivý papier známa tiež ako Direct Thermal ponúka niekoľko výhod. Jednoduchosť obsluhy, tichá prevádzka, spoľahlivosť tlače a absencia náplne sú iba zlomkom ich predností. Termotlačiarne s priamou tlačou dokážu potešiť kompaktnými rozmermi i nízkou hmotnosťou, veľkým lákadlom je ich atraktívna cena. Ako všetko na tomto svete, aj tieto zariadenia majú však aj svoje slabšie stránky.

Pri priamej termotlači sa nezaobídete bez použitia špeciálneho termo papiera a limitujúca môže byť tiež možnosť iba čiernobielej tlače. Termocitlivý papier je navyše chúlostivý na svetlo a teplo, čo jednak vyžaduje vyššiu pozornosť pri skladovaní a na strane druhej táto jeho citlivosť má vplyv na životnosť potlačených etikiet. Tlačiarne s priamou tlačou sú však iba jednou alternatívou termotlače. Tou druhou sú termotransferová tlačiarne.

Rovnaká metóda, rozdielne médiá i výsledky

Termotransferové tlačiarne podobne ako Direct Thermal tlačiarne nepotrebujú tonery ani atramentové cartridge. Princíp tlače je v podstate rovnaký ako pri priamej tlači až na jeden detail. Medzi tlačovou hlavou s polovodičovými výhrevnými telieskami je tentoraz umiestená špeciálna termocitlivá páska, ktorá v dôsledku tepla zafarbí potlačované médium.

Médiom môže byť bežný kancelársky papier, štítky, plastové karty a iné materiály. Dobrou správou je tiež fakt, že technológia termotransferovej tlače umožňuje aj farebnú tlač. Výtlačky znesú aj tie najprísnejšie kritériá na kvalitu a odolnosť, ale tieto ich atribúty spolu s možnosťami uplatnenia si stručne rozoberieme v nasledujúcich riadkoch.

Termotlačiarne sa uplatnia všade, vrátane obchodov a priemyslu

Či už si to uvedomujeme alebo nie, s termotlačou v podobe účteniek za nákup alebo služby prichádzame do kontaktu prakticky denno-denne. Využitie termotlačiarní je však oveľa pestrejšie ako si vôbec dokážeme predstaviť.

Ukážkovým príkladom sú tlačiarne štítkov, ktoré preukazujú spoľahlivé služby elektrikárom, telekomunikačným montérom a ďalším pracovníkom v priemyselných odvetviach, no svoje uplatnenie nájdu i v kanceláriách, zásielkových firmách, v nemocniciach alebo prepravných službách a nestratia sa ani v e-shopoch či v gastronomických prevádzkach.

Pri požiadavkách na vysokú odolnosť a trvanlivosť treba uprednostniť tlačiarne vybavené termotransferovou technológiou tlače, pretože etikety potlačené tlačiarňami s priamou tlačou môžu mať v dôsledku pôsobenia slnečného žiarenia alebo nevhodného skladovania problémy s čitateľnosťou textu. Bolo by však veľkou chybou myslieť si, že termotlačiarne s priamou tlačou budú ťahať za kratší koniec povrazu.

Štítky potlačené Direct Thermal tlačiarňami sú dobrým riešením pri označovaní výrobkov alebo produktov s rýchlou, nenáročnou prepravou alebo s kratšou životnosťou. Okrem obchodov a prepravných spoločností sa teda dokážu uplatniť aj mliekarenskom, mäsovom či inom odvetví potravinárskeho priemyslu.