Zaujímavosti o tlačiarňach, o ktorých ste doteraz nevedeli

Ak ste si možno doteraz mysleli, že segment tlače je nudný, presvedčíme vás o opaku. Budete prekvapení, koľko zaujímavých informácií a faktov možno nájsť o tlačiarňach alebo tlači.

Manchester City tešil fanúšikov aj vďaka spoločnosti Brother

Najvyššia anglická futbalová súťaž Premier League s dvatsiatkou klubov, patrí medzi najkvalitnejšie ligy sveta. Za úspechmi futbalových klubov však treba vidieť predovšetkým nemalé peniaze, ktoré prichádzajú od sponzorov zvučných značiek. Kým niektoré európske kluby nemenia svojich sponzorov dlhé roky, iné ich striedajú o niečo častejšie.

Nech je to už akokoľvek, vedeli ste, že japonská spoločnosť Brother vyrábajúca tlačiarne kancelársku techniku, originálne tonery, atramentové cartridge a produkty určené pre priemyselné odvetvia v minulosti sponzorovala slávny Manchester City? Nešlo pri tom o nejaký krátkodobý kontrakt, pretože hráči klubu behali po domácich i súperových ihriskách v dresoch s logom Brother úctyhodných 12 rokov.

Knihy majú na konte viacero rekordov

Svet tlače je neodmysliteľne spojený s tlačou kníh. Niet teda divu, že v prehľade našich zaujímavostí nebude chýbať najmenšia a najväčšia tlačená kniha na svete.

Autor najmenšej knihy na svete Anatoliy Konenko z Ruska sa špecializuje na výrobu miniatúrnych vecí. Do jeho portfólia však patria napríklad aj kožené topánky, ktoré sú menšie ako zápalka alebo portrét A. S. Puškina na zrnku ryže, či množstvo iných portrétov vytvorených na jablčných jadierkach.

Nás bude samozrejme zaujímať predovšetkým najmenšia kniha sveta v tlačenej podobe. Anatoliy Konenko sa inšpiroval svetoznámym ruským spisovateľom Antonom Pavlovičom Čechovom a rozhodol sa vydať jeho dielo Chameleón. Nuž a aké sú parametre knihy? Minikniha má veľkosť 0,9 x 0,9 mm, bola vytlačená v limitovanej edícii 100 kusov, pričom polovica je v angličtine a polovica v ruštine. Vydanie má 30 strán, každá strana obsahuje 11 riadkov a súčasťou knihy viazanej v zlate, striebre alebo v koži sú aj tri farebné ilustrácie.

Pre porovnanie, rozmerovo najväčšia kniha sveta s názvom „This the Prophet Mohamed“ predstavená verejnosti v Dubaji, má rozmery  5 m x 8,06 m, váži približne 1500 kg a obsahuje 429 strán.

Najrýchlejšou tlačiarňou na svete sa môže pýšiť spoločnosť HP

Guinnessova kniha rekordov obsahuje stovky zaujímavostí, bizarností a rekordov, ktoré šokujú alebo naopak príjemne prekvapia. Všetky rekordy sú usporiadané vo faktografických kapitolách ako sú Vesmír, Planéta Zem, Ľudské bytosti, Fantastické výkony, Veda a technika, Umenie a médiá, či Šport.

Z nášho pohľadu je v kategórii Veda a technika zaujímavý zápis o najrýchlejšej tlačiarni na svete. Prvenstvo patrí multifunkčnej tlačiarni Officejet Pro X , ktorá bez najmenších problémov zvládne vytlačiť až 70 strán za minútu. V praxi tak tlačiareň vďaka netradičnému konštrukčnému spracovaniu s pevnou tlačovou hlavou, ktorá sa nehýbe dokáže tlačiť jednu stranu za menej ako sekundu. Tlačiarne série Officejet Pro X od renomovanej spoločnosti HP sú ušité na mieru náročným požiadavkám malých a stredných firiem.

Zamysleli ste sa niekedy nad cenou atramentu?

Každý o ňom vieme, veľa z nás jeho služby využíva takmer každý deň, no iba málokto z nás tuší alebo si uvedomuje, že cena atramentu výrazne prevyšuje hodnotu viacerých atraktívnych tekutých komodít? Vrátane čierneho zlata. Ropa je síce najrozšírenejším tovarom v medzinárodnom obchode, no jej cenu do veľkej miery ovplyvňuje veľa faktorov. Za všetky môžeme spomenúť kurz dolára, dopyt po surovine a pretrvávajúce politické napätia vo svete.

Atrament takýmto vplyvom samozrejme nepodlieha, no napriek tomu je jeho cena oveľa, oveľa vyššia. Kým napríklad barel ropy (približne 159 litrov) stojí aktuálne na svetových burzách zhruba 60 USD, za liter atramentu do tlačiarne dáte niekoľko stoviek eur.