Aké zariadenia okrem tlačiarne potrebuje poriadna kancelária?

Pri zmienke o kancelárii sa väčšine z nás pred očami vybaví kancelársky nábytok a pracovný stôl s počítačom, monitorom i klávesnicou, alebo notebook s myšou. Mnohí by snáď ešte spomenuli tlačiareň a rôzne malé drobnosti, ktoré inak na pracovnom stole tiež nesmú chýbať. Faktom však je, že technológie dnes hýbu svetom a preto určite viac ako služby architekta, či interiérového dizajnéra pri zariaďovaní kancelárie oceníme zariadenia, ktoré nám uľahčia prácu alebo ju urobia produktívnejšou.

Usporiadanie kancelárie a výber vhodného nábytku samozrejme nechceme podceňovať. Nábytok, ale napokon aj samotný kancelársky stôl je v princípe dôležitý, pretože nám musí ponúknuť dostatok miesta na pohodlné umiestenie počítača a ovládacích prvkov, teda klávesnice a myšky.

Bez povšimnutia nemôžu ostať ani skrine alebo kancelárska stolička, ktorá umožní dynamické sedenie, čím zmierni negatívne dopady dlhého sedenia na zdravie. Prím v modernej a dobre vybavenej kancelárii však hrajú predovšetkým technológie, respektíve zariadenia, na ktoré sa zameriame v nasledujúcich riadkoch.  

1. Bezdrôtová dokovacia stanica

Toto zariadenie umožňuje jednoduché, rýchle a bezpečné bezdrôtové pripojenie notebookov k sieti alebo k ďalším perifériám. S bezdrôtovou dokovacou stanicou zabijete tri muchy jednou ranou. A nebude to iba spomenuté nekomplikované spojenie notebooku so sieťou, monitorom, klávesnicou, myšou, či s ďalšími kancelárskymi zariadeniami.

V kancelárii mnoho zariadení využíva USB port a preto sa často niektoré zariadenia odpájajú, aby mohli byť pripojené tie, ktoré sú aktuálne potrebné. Neustále pripájanie a odpájanie je kontraproduktívne a časom pôjde na nervy každému. Rýchla a predovšetkým vyššia konektivita preto príde určite vhod. Poteší tiež bezpečnosť, nakoľko údaje s ktorými budete pracovať sú chránené šifrovaním a efektívnymi autentifikačnými protokolmi. No a spomenúť sa tiež oplatí zjednodušenie prístupu k prezentačnej technike v rokovacích miestnostiach, najmä pre projektory. Nuž a práve projektorom dáme teraz priestor.

2. Projektor a plátno

Projektor je vynikajúcim a nenahraditeľným pomocníkom pre menšie i malé firmy, ktoré chcú svojim zamestnancom počas porád alebo konferencií odovzdávať úplne presné a ničím neskreslené obrazové informácie. S projektormi máte istotu, že na poradách alebo na školeniach zaujmete precíznou vizuálnou stránkou svojej prednášky všetkých svojich zamestnancov, či kolegov. Možnosti máte pritom takmer neobmedzené, takže si môžete vyberať projektor z portfólia renomovaných značiek, ktorý bude vyhovovať najviac vašim potrebám.

Za všetky môžeme spomenúť napríklad spoločnosť HP, Epson, či Canon. Produkty týchto výrobcov možno dobre poznáte a vo svojej kancelárii používate. Či už ide o tlačiarne alebo tonery a atramentové cartridge, výrobky týchto rešpektovaných značiek sa vyznačujú vysokou kvalitou i spoľahlivosťou. Inak tomu samozrejme nebude ani pri projektoroch.  

3. Externý monitor

Notebooky sú neodmysliteľnou súčasťou firemného prostredia. Ponúkajú flexibilitu, ktorá umožňuje pracovať ako v kancelárii, tak aj na cestách. V kancelárii ale môžete dať efektivite nový rozmer a vďaka externému monitoru vyťažíte z práce na notebooku maximum. Nejde pritom o nič zložité. Po pripojení notebookou k monitoru s vysokým rozlíšením získate ďalšiu pracovnú plochu, na ktorej si môžete pootvárať ďalšie aplikácie. Jednoduché riešenie, ktoré však v konečnom dôsledku významne prispeje k vyššej efektivite práce.   

4. Hybridné zariadenia

Notebooky sme dnes už niekoľkokrát spomenuli. Napriek tomu upriamime vašu pozornosť na hybridné notebooky, ktoré okrem klasických funkcií disponujú dotykovým displejom. Tieto zariadenia môžu byť perfektnou voľbou nielen pre klasickú kanceláriu, ale najmä pre prácu z domu, čiže pre tzv. „home office“. Dôvodov je hneď niekoľko.

Prednosťou hybridných notebookov je spoľahlivosť, rýchlosť a nízka hmotnosť, ale najsilnejším tromfom je predovšetkým variabilita ich použitia. Hybridné notebooky majú variabilné telo, ktoré sa môže rôznymi spôsobmi upravovať. Kým niektoré modely tvoria  jeden celok a klávesnicu s dotykovou obrazovkou môžete vzájomne otáčať, iné notebooky idú ešte ďalej a ponúkajú odnímateľný displej so špeciálnych stojanom. Súčasťou niektorých modelov je stylus pero na grafickú prácu.

Hybridné notebooky cez deň využijete na prácu a večer ako tablet na hranie hier alebo na pozeranie filmov. Niet preto divu, že tieto zariadenia vytláčajú tablety (výnimkou sú grafické tablety) a sú čoraz častejšie zaraďované do výbavy domácich kancelárií.