Ako minimalizovať míňanie farebných tonerov pri čiernobielej tlači?

Keď vám laserová tlačiareň ohlási minutie tonera, pravdepodobne sa nad tým príliš nezamýšľate a pokúsite sa náplň čo najskôr vymeniť. Stalo sa však už aj vám niekedy, že napriek nastavenej čiernobielej tlači, ste museli meniť farebné tonery, ktoré sa počtom farebných výtlačkov ešte ani zďaleka nepribližovali k deklarovanej výťažnosti?

 

Ak ste si to vtedy odôvodňovali náhodou alebo zvýšenou obojstrannou tlačou, či tlačou farebných dokumentov s viac ako 5 % štandardným pokrytím stránky, možno to nebolo celkom tak a klamali ste sami seba. No a ak ste si vtedy v duchu zanadávali na predajcov tonerov, tiež ste sa mýlili. Za neprimeraným míňaním farebných tonerov pri čiernobielej tlači môže totiž stáť jeden neuveriteľný dôvod. 

Zámer alebo nechcený prešľap?

Budete pravdepodobne prekvapení, ale míňanie farebného tonera pri čiernobielej tlači mohla mať na svedomí pokojne vaša tlačiareň. Túto skutočnosť preukázali opakované testy niektorých tlačiarní vykonané rešpektovanými európskymi spotrebiteľskými organizáciami.  Nenechajte sa však pomýliť. Nešlo o nepredvídanú poruchu tlačiarne. Znie to síce neuveriteľne, ale plytvanie farebným tonerom bolo premyslené a výrobcami zámerne vykonané v nastaveniach tlačiarne.

Ak ste teda logicky predpokladali, že pri čiernobielej tlači sa bude používať predovšetkým čierny toner, tak vedzte, že to nemusí platiť vždy. No a keď sme už pri výrobcoch tlačiarní, ak by ste očakávali, že si budú spytovať svedomie a sypať popol na hlavu, zasa sa mýlite. Spomedzi nich prijateľné vysvetlenie míňania farebného toneru počas čiernobielej tlače ponúkol iba jeden výrobca. Ten plytvanie tonera zdôvodnil nevyhnutnou kalibráciou tlačových hláv. Ďalší z nich sa odvolali na výrobné tajomstvo a otázky pochybností, tak nechali visieť vo vzduchu.

Nekončiace otázky

K vytvoreniu vzájomnej dôvery napokon neprispeli ani informácie týkajúce sa konania istého výrobcu tlačiarní. Ten svoje originálne tonery totiž zvykol vybaviť čipom, ktorý po prekročení deklarovaného počtu výtlačkov napriek prítomnosti tonerového prášku v kazete zabránil ďalšej tlači. Takéto konanie je absolútne nevysvetliteľné. Nevdojak sa tu preto na tomto mieste natíska otázka, kam až sú niektoré podnikateľské subjekty schopné v mene vyššieho zisku zájsť? Odpoveď pravdepodobne poznáme všetci veľmi dobre.

Z tohto pohľadu sa však potom zdajú požiadavky výrobcov tlačiarní na používanie originálnych náplní, ako neférové. Prečo by zákazníci nemohli mať možnosť používať kompatibilné tonery, ktoré dokážu ponúknuť primeranú kvalitu a finančnú úsporu? A prečo by mali mať problémy pri uplatňovaní záruky? Na všetky tieto otázky by mali výrobcovia dať racionálne a adekvátne odpovede. Aby však neostalo iba pri slovách, v nasledujúcich riadkoch vám ponúkneme zopár konkrétnych tipov ako môžete minimalizovať spotrebu farebných tonerov pri čiernobielej tlači.

Skontrolujte si nastavenie tlačiarne

Nastavenie používania čiernobieleho tonera a obmedzenie farebných tonerov pri čiernobielej tlači je najjednoduchšie riešenie. Táto možnosť bohužiaľ pripadá do úvahy iba pri tlačiarňach, ktoré takouto funkciou disponujú. Pozrite sa preto v návode na obsluhu vašej tlačiarne, či máte takúto možnosť a zároveň si overte, či vaše zariadenie náhodou neumožňuje nastaviť fungovanie čiernobielej tlače aj vtedy, keď vám tlačiareň ohlási prázdny farebný toner.

Tlačiareň nechajte v pohotovostnom režime a tlačte naraz

Tlačiareň počas dňa nevypínajte. Existuje pre to jeden rozumný dôvod. Ako sme to už spomenuli, jeden z výrobcov tlačiarní dôvodil míňaním tonera pri kalibrácii tlačových hláv. V princípe mal pravdu, pretože po každom vypnutí, resp. zapnutí tlačiarne dochádza ku kalibrácii hláv a k minutiu istého množstva farebného tonera. Nadmernému míňaniu čiernobieleho ale aj farebného tonera tiež zabránite, ak nebudete tlačiť po jednom dokumente z času na čaas, ale dáte vytlačiť naraz viacero potrebných dokumentov.

TIP: Plánujete výmenu tonera? Prečítajte si starší článok Došiel mi toner. Čo teraz?