Ako naplniť cartridge?

Znižovanie prevádzkových nákladov na tlač je prioritou mnohých používateľov tlačiarní. Možností ako ušetriť sa ponúka viacero. Dnes však potešíme predovšetkým majiteľov atramentových tlačiarní, pretože sa pozrieme na postup ako naplniť cartridge v domácich podmienkach.

Opätovné napĺňanie cartridga, samostatným atramentom môže byť ideálnou odpoveďou na zlacnenie tlače.Dôvod je pritom prozaický. Ten istý cartridge totiž môžete napĺňať až dovtedy, kým nedôjde k jeho opotrebeniu alebo kvalita tlače prestane zodpovedať vašim požiadavkám. V princípe pri dodržaní správneho postupu napĺňania budete môcť cartidge použiť 4 až 6-krát. Viacnásobné naplnenie rovnakého cartridga lacnejšou alternatívou atramentovej náplne tak v konečnom dôsledku prinesie skutočne zaujímavú finančnú úsporu, ktorá by pri snahách o efektívne znižovanie nákladov rozhodne nemala ostať bez povšimnutia.

Naplnenie cartridga neodkladajte

Vo všeobecnosti sa odporúča doplniť cartidge v dostatočnom predstihu. V praxi to znamená, že reagovať by ste mali už vtedy, keď atramentová tlačiareň signalizuje 10 až 20 % hodnoty atramentu. Vyhnete sa neskorším zbytočným komplikáciám. V dôsledku kompletného spotrebovania atramentu by totiž v tryskách mohlo dôjsť k jeho úplnému zaschnutiu.

S týmto problémom sa však môžete stretnúť aj pri nepravidelnom a menej častom používaní tlačiarne. Predídete tomu tak, že minimálne raz do týždňa spustíte funkciu čistenia trysiek, poprípade vytlačíte skúšobnú stranu aspoň s minimálnym percentuálnym pokrytím. Ak už k zaschnutiu atramentu predsa len z nejakého dôvodu došlo, pomôcť by mohlo niekoľkominútové ponorenie zaschnutých trysiek do teplej vody. Ak sa teplá voda pri odstraňovaní zaschnutého atramentu ukáže ako neúčinná, skúste použiť lieh. V obidvoch prípadoch však trysky po rozpustení atramentu osušte jemnou bavlnenou handričkou a po vložení cartridga do tlačiarne spusťte funkciu čistenia trysiek.

Ako naplniť čierny cartridge?

 Pred samotným plnením si pripravte všetky pomôcky tak, aby ste ich mali poruke.Potrebovať budete samostatnýčierny atrament, injekčnú striekačku a kvôli manipulácii s atramentom sa odporúčajú aj jednorazové rukavice. V prípade, že sa chystáte čierne alebo farebné catridge plniť pravidelnejšie, možno bude vhodné ak sa poobzeráte po špeciálnom plniacom držiaku, ktorý vám môže manipuláciu s cartdridgom výrazne uľahčiť. Držiak však nie je nevyhnutnou podmienkou a plnenie cartridga môžete spoľahlivo zvládnuť aj bez tejto pomôcky. Poďme sa teda pozrieť ako naplniť cartridge.

Pri vyberaní cartridga alebo potom pri následnom plnení postupujte s primeranou opatrnosťou. Predovšetkým sa rukami nedotýkajte trysiek. Catridge umiestnite do spomínaného pripraveného držiaka alebo ho opatrne položte na stôl dole hlavou. Na spodnej časti chrbta cartridga nájdete po odlepení nálepky miesto určené na plnenie. Za týmto otvorom sa nachádza špongia, ktorú bude potrebné napustiť samostatným atramentom.

Teraz môžu prísť na rad rukavice, injekčná striekačka a čierny atrament. Dajte si rukavice a do injekčnej striekačky podľa veľkosti náplne cartridga alebo zostatku atramentu nachádzajúceho sa v ňom natiahnite potrebné množstvo samostatného atramentu. Ak má napríklad cartridge kapacitu náplne 10 ml, tak na prvý raz bude postačovať 5 až 7 ml. Tento obsah pomaličky vstrekujte do špongie. V prípade potreby postup opakujte až kým špongia atramentom úplne nenasiakne. Dávajte si však pozor, aby ste to s atramentom neprehnali. Cartridge nepreplňte, pretože by vám prebytočný atrament mohol vytiecť do tlačiarne.

Po naplnení cartridga prelepte otvor na plnenie nálepkou a pre istotu ho v polohe akej by bol vložený do tlačiarne ponechajte ešte niekoľko minút ležať na stole. Uistíte sa tak, že atrament z cartridga nevyteká. Zároveň tým predídete prípadnému poškodeniu tlačiarne. Ak bude všetko v poriadku, tak môžete cartridge nainštalovať do tlačiarne a spustiť čistiaci proces.

Ako naplniť farebný cartridge?

Postup pri plnení farebných cartridgov je v podstate identický, snáď iba s tým rozdielom, že v tomto prípade budete musieť plniť viac atramentov a dať popritom pozor na usporiadanie jednotlivých farieb. Okrem toho vám pri napĺňaní komôr cartridga odporúčame používať viacero injekčných striekačiek. Zabránite tak nežiadúcemu zmiešavaniu farieb.

Plnenie cartridga môže stáť za trochu námahy

Plnenie cartridga čiernym alebo farebným atramentom je možno náročnejšie, no rozhodne sa oplatí. Nie je to príliš náročný spôsob, zvládne ho každý a konečný efekt dokáže príjemne prekvapiť. Náklady na tlač tak môžu byť vďaka plneniu a samostatným atramentom niekoľkonásobne nižšie.