Ako urobiť plagát a ako ho následne vytlačiť?

Robustné billboardy, citylighty, reklamné plachty a rôzne pohyblivé banery v súčasnosti vytlačili plagáty z našich ulíc, no napriek tomu si myslíme, že sa o ich budúcnosť nemusíme obávať. Reklamný propagačný leták alebo plagát, ktorým oznámime konanie športovej, či súkromnej akcie alebo kultúrno-spoločenského podujatia totiž z času na čas potrebuje každý z nás. Dobrou správou je, že si celkom slušný plagát dokážeme pri troche šikovnosti vyrobiť sami.

Zopár faktov na úvod

Prv ako sa pustíte do samotnej realizácie plagátu bude vhodné, keď si najskôr zadefinujete, akú kvalitu plagátu očakávate a na akú udalosť je pripravovaný. Pri informovaní o futbalovom zápase medzi dobrovoľnými a profesionálnymi hasičmi sa nad kvalitou plagátu možno dá prižmúriť jedno oko, no iné je to pri významných spoločenských udalostiach alebo firemných reprezentatívnych akciách. Tam rozhodne neodporúčame ísť do rizika a najlepšie bude, ak sa nebudete zamýšľať nad tým ako urobiť plagát, ale oslovíte hneď profesionálneho grafika alebo dizajnéra.

Pred tvorbou plagátu si bude dobré uvedomiť tiež, akú reakciu ním chcete vyvolať, alebo presnejšie povedané, do akej miery ním chcete zaujať pozornosť. Máte v pláne prilákať iba väčší počet potenciálnych klientov, či zákazníkov alebo chcete cieľovú skupinu ľudí doslova šokovať? Od všetkých týchto odpovedí sa v konečnom dôsledku môže odvíjať dizajn plagátu. 

Menej je niekedy viac

Plagát musí jednak upútať, ale aj poskytnúť všetky podstatné informácie. Súčasťou každého plagátu je preto aj textová časť. Nesnažte sa však za každú cenu do plagátu zakomponovať zbytočne veľa informácií. Nezabudnite, že ľudia informácie selektujú a okrem toho plagátu s podrobnejším textom nebudú ochotní venovať čas ani pozornosť. Buďte teda pri podávaní informácií o plánovanej akcii alebo o produkte nápadití, no struční.

Zamerajte sa skôr na grafiku plagátu a atraktivitu fontu písma. Použitý typ písma by mal byť neopozeraný a tiež ľahko čitateľný. Toľko teda k základným odporúčaniam. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme, aké online nástroje sa dajú použiť na tvorbu plagátov alebo letákov.

TIP: Zaujalo vás pri surfovaní po internete nejaké písmo? Tieto 3 nástroje vám pomôžu zistiť typ písma.

S týmito nástrojmi to zvládne každý

Dizajnovo vydarený plagát so všetkým čo k tomu patrí a navyše vytvorený amatérom bez akýchkoľvek skúseností by bol pred nejakým časom iba utópiou. Dnes je ale situácia úplne iná a k dispozícii máte viacero šikovných online nástrojov.

Spokojní tak môžete byť s bezplatným nástrojom canva.com, ktorý vám pomôže za pár minút upraviť existujúce šablóny od profesionálnych dizajnérov a rovnako dobré služby vám preukáže online nástroj designcap.com. Aj tento program sa vyznačuje jednoduchým ovládaním, ktoré nenarobí problémy ani úplným začiatočníkom.

V obidvoch prípadoch si budete môcť pre svoj plagát vybrať niektorú predpripravenú grafickú šablónu od profesionálnych dizajnérov, ktorú si v prostredí online nástroja budete môcť ďalej upravovať podľa svojich predstáv.

Pri „výrobe“ vlastného plagátu môžete samozrejme pracovať aj s vlastnými fotografiami, no majte na pamäti, že základom úspechu sú kvalitné snímky. Ak nedisponujete fotografiami s potrebnou kvalitou, využite radšej služby fotobánk. Je ich samozrejme viacero, no za všetky môžeme spomenúť napríklad unsplash.com, na ktorej nájdete stovky kvalitných fotografií. Tieto fotografie sú zadarmo a ich sťahovanie je legálne. 

Formátovanie textu, pridávanie clipartov, či dotváranie pozadia je súčasťou nástrojov, no nechceme zachádzať do podrobností, pretože bude najlepšie keď sa s nimi oboznámite priamo pri vytváraní plagátu.

Ak si to však zhrnieme, je viac-menej jasné, že obidva nástroje sa vyznačujú jednoduchým ovládaním, širokou paletou predpripravených profesionálnych šablón a grafických prvkov. Tieto nástroje tak bez akýchkoľvek kompromisov predstavujú najprijateľnejšiu alternatívu ako urobiť plagát.

Mám hotovo, ako vytlačiť plagát?

Ak ste si sami vytvorili návrh plagátu, s ktorým ste navyše ešte aj spokojní, gratulujeme k výsledku. To však bola iba časť práce a teraz ho budete potrebovať aj vytlačiť. V princípe máte dve možnosti ako vytlačiť plagát. Ak vám postačí bežná kvalita a klasický rozmer A4, môžete si plagáty vytlačiť vo vlastnej réžii na domácej atramentovej tlačiarni alebo na výkonnejšom kancelárskom zariadení. 

Medzi štandardné a často používané rozmery plagátov patria formáty A3 (297 x 420 mm), SRA3 (320 x 450 mm), A2 (420 x 594 mm), SRA2 (450 x 640 mm) a B2 (485 x 685 mm). Ak teda budete potrebovať niektorý z týchto formátov alebo je jednoducho vyžadovaná profesionálna tlač plagátov, musíte sa obrátiť na štúdio alebo skôr na tlačiareň, ktorá disponuje zariadeniami pre veľkoformátovú tlač.

Alternatívou výroby plagátu s väčšími rozmermi v domácich podmienkach, by možno bolo rozloženie plagátu a jeho vytlačenie na viacero listov. Takéto riešenie by však po estetickej stránke nebolo žiadnou výhrou a ide skôr iba o akúsi hypotetickú možnosť, ktorú vám   rozhodne neodporúčame.