3D tlač je pre svoje na pohľad neobmedzené možnosti fascinujúca. Aby však výsledok dopadol podľa očakávaní, dôležitý je výber vhodných vlákien na tlač, tzv. filamentov. Každý filament má svoje jedinečné vlastnosti a použitie. Poďme si povedať viac o tom, ako si vybrať ten správny.
3D filament alebo tlačová struna predstavuje tlačový materiál do 3D tlačiarne, slúžiaci na realizáciu výrobkov. Ide vlastne o vlákna v podobe struny navinutej na cievke. 3D filamenty sa vyrábajú z rôznych materiálov podľa toho, aké vlastnosti sa požadujú od plastického vlákna pri 3D tlači.
Väčšinou sú zložené z čistého plastu, avšak existujú ale aj plastové vlákna s prímesou. Zaujímavú alternatívu predstavujú tie, ktoré majú základ v úplne inom materiáli. V našom sortimente nájdete tlačové struny z rozličných materiálov, napríklad ABS, PETG, PLA a ďalšie.
Výber tlačového filamentu súvisí s tlačiarňou, na ktorej chcete tlačiť. Každá 3D tlačiareň má svoje špecifické vlastnosti, ktoré musíte zohľadniť ešte pred výberom vhodnej tlačovej struny. Najdôležitejšia vec, ktorú treba mať na pamäti, ak vyberáte filament, je konečné použitie výtlačku. Výber tlačovej struny totiž závisí od funkcie predmetu, ktorý vytlačíte.
Pri výbere filamentu do 3D tlačiarne by ste mali vziať do úvahy tieto skutočnosti:
Výber vhodnej tlačovej struny vo veľkej miere súvisí aj s výtlačkami, ktoré chcete zhotoviť a s vlastnosťami, aké by mali mať:
Pred výberom filamentu je potrebné vedieť, na čo budete 3D výtlačok používať. Napríklad na kontakt s potravinami si vyberte filament na báze PET. Pre pevný a odolný výtlačok odporúčame zvoliť polykarbonátové alebo ABS vlákna, pre pružný výsledok tlače budú vhodnejšie materiály na báze TPU alebo TPE.
Podľa toho, aký 3D výtlačok chcete, si vyberte aj filament. Môže byť napríklad matný, lesklý či priesvitný. V súčasnosti je k dispozícii celý rad hybridných materiálov, ktoré sa spravidla skladajú z PLA a ďalšieho materiálu. Vďaka tomu dodávajú filamentu úplne inú povrchovú úpravu, farbu alebo štruktúru.
Pri tavení sa z niektorých plastov uvoľňujú toxické prchavé organické látky, ktoré môžu byť v uzavretom prostredí dlhodobo nebezpečné. Musíte si tiež overiť, či je váš filament citlivý na vlhkosť a či nevytvára žiadny zápach: v obytnom priestore uprednostnite PLA, PHA alebo PET.