Aký zmysel má laminovanie dokumentov?

Pri prvom stretnutí s neznámym človekom alebo hoci aj pri návšteve novej webovej stránky si všímame celkový vzhľad a na základe neho si potom utvárame o danej osobe či subjekte celkový obraz. Prvý dojem sa teda neoplatí podceňovať. Nuž a pri dokumentoch to nie je inak. Je rozdiel, či sa navonok prezentujete dokumentmi s profesionálnym vzhľadom alebo dokladmi, ktoré vyzerajú akoby prešli desiatkami rúk.

Laminovanie dokumentov sa samozrejme postará o to, aby výtlačky vyzerali perfektne za každých okolností. Laminovanie má však svoje opodstatnenie aj bez toho, aby ste textové či grafické výtlačky používali pri prezentácii firmy počas rokovaní s dôležitými obchodnými partnermi. Využitie laminovaných dokladov je naozaj pestré, no kým sa dostaneme ku konkrétnym príkladom, povieme si čo je vlastne laminovanie a prečo by ste mali nad laminovaním dokumentov popremýšľať.

Čo je laminovanie dokladov

Nebojte sa, nejde o nič komplikované. Laminovanie dokladov je v podstate jednoduché zatavenie alebo zlepenie dokumentov, či fotografií do tenkej priehľadnej fólie. Urobí to za vás laminovací stroj, ktorý pomocou valcov a fólie vytvorí dokonalý dokument. Laminácia dokladov je vždy obojstranná, takže pri tomto procese je fólia umiestnená pod dokumentom i nad ním.

Zatavenie dokladov môže vo všeobecnosti prebiehať za tepla alebo za studena. V prvom prípade sa teplota pri zatavovaní pohybuje niekde na úrovni 110° C a pri prechode valcami dochádza k stlačeniu silou niekoľkých ton. Na laminovanie sa používajú špeciálne fólie s rôznou hrúbkou. V závislosti od intenzity „namáhania“ laminovaného dokumentu tak môžete siahnuť po fóliách s hrúbkou od 80 do 250 mikrónov, pričom platí základné pravidlo, že hrubšia fólia je odolnejšia.

Pri laminovaní za tepla sa odporúča používať kvalitné atramentové cartridge alebo tonery, ktoré sú zárukou toho, že pri tepelnom spracovaní nedôjde k zmene farebných odtieňov. Laminovať za tepla sa dá už kancelársky papier od gramáže 90g/m2 a takisto klasický fotografický papier, no pozor treba dať na papiere so špeciálnou textúrou, ktoré nie sú vhodné na lamináciu. Na laminovanie za studena sa spravidla používajú fólie obsahujúce lepiacu zmes, ktorá sa pri prechode laminovacím strojom postará o dokonalé zatavenie dokumentov.

Prečo sa rozhodnúť pre laminovanie

Dôvody na laminovanie dokumentov sú jednoduché. Laminovanie podstatne zvýši odolnosť dokladov proti opotrebeniu, takže laminované dokumenty budú odolné nielen voči oteru, prachu, či tekutinám, ale odolajú aj poškriabaniu alebo počmáraniu a získajú tiež neporovnateľne vyššiu pevnosť a mechanickú odolnosť.

Laminované doklady neroztrháte a nepoškodíte ani pri nešetrnej manipulácii. To však nie je všetko. Ako sme to už spomenuli, laminovanie pridá dokumentom na kvalite a profesionálnom vzhľade. Laminovanie podčiarkne farby, zvýrazní kontrast a dokumentom dodá štýl. Pozornosť si však zaslúži aj ďalší dôležitý aspekt laminovania, ktorý sa tentoraz týka najmä fotografií. Častým problémom fotografií vystavených pôsobeniu slnečných lúčov, je strata farieb. Pri laminovaných fotografiách takéto niečo nehrozí a fotografie ani po dlhodobom pôsobení priamych slnečných lúčov nestrácajú na vernosti farieb.

TIP: Viete, ako vybrať fotopapier do tlačiarne?

Konkrétne príklady laminovania

Laminovanie dokumentov ponúka takmer neobmedzené možnosti vo všetkých sférach nášho života. Využijete ho teda ako v kancelárii, tak aj doma, v škole alebo na úradoch. Fantázii sa medze nekladú, no pre inšpiráciu vám predsa len na záver prinášame zopár tipov, kde sa dá laminovanie využiť. Laminovanie sa osvedčilo pri ochrane  a vylepšení vzhľadu:

  • fotografií, školských projektov a detských kresbičiek,
  • úradných listín, diplomov, či certifikátov,
  • prezentácií a prednášok,
  • grafov, tabuliek, technických popisov,
  • zasadacieho poriadku, menoviek, prospektov, bezpečnostných smerníc,
  • jedálnych lístkov, nápisov i plagátov.

Kreativita tým samozrejme nekončí. Ak v súvislosti s laminovaním poznáte nejaké zaujímavé „vychytávky“, budeme  radi keď sa s nami o ne podelíte.