Auto z 3D tlačiarne - ako sa na ňom jazdí?

Súčasná doba so sebou prináša množstvo inovatívnych technológií a objavov, ktoré by sme ešte pred niekoľkými rokmi pokladali za úplné sci-fi. Viaceré z nich významným spôsobom zmenili nielen spôsob nášho života, ale aj uvažovania. Kým abstraktné aplikácie virtuálnej reality, alebo hoci aj kryptografický Bitcoin, si vyžadujú oveľa viac snahy na pochopenie princípov, auto z 3D tlačiarne je praktickým príkladom moderných technológií, na ktoré si môžete siahnuť. Aké je teda auto z 3D tlačiarne v praxi?

Strat od Local Motors

3D tlač patrí k pomerne mladým odvetviam, ktoré budú mať v budúcnosti zelenú. Dnes sa 3D tlačiarne bežne využívajú v medicíne pri príprave individualizovaných implantátov, pri výučbe medikov, či vytváraní predoperačných modelov orgánov a kostí. Teoreticky však technológia 3D tlače umožňuje vyrobiť predmety akéhokoľvek tvaru a veľkosti.

Problémom teda nebola ani výroba funkčného auta, ktoré predstavila americká spoločnosť Local Motors. Auto vyrobené pomocou 3D tlače, dostalo pomenovanie Strat a spoločnosti Local Motors trvala jeho výroba 6 dní. Local Motors zároveň avizoval, že s výrobou áut vyrobených 3D tlačiarňami vo veľkom začne už v roku 2022. V budúcnosti chce spoločnosť použiť oveľa väčšie 3D tlačiarne, takže bude iba otázkou času, kedy sa dočkáme prvých prototypov nákladných áut, či vozidiel SUV. Nepredbiehajme však a pozrime sa, čo nám ponúkne Strat.

Ak ste si mysleli, že pôjde o vozidlo vyrobené v štýle pokus – omyl, ste úplne vedľa. Toto dvojmiestne autíčko má moderný a tak trochu športovo ladený dizajn, ktorý mu s istou dávkou nadhľadu môžu závidieť niektoré modely renomovanejších značiek. Osobitný šmrnc dáva vzhľadu auta atraktívna kombinácia farieb, pozostávajúca z bielej, tmavošedej a červenej. Červená farba napokon dominuje aj celému interiéru. Výrobca auta totiž vsadil na istotu a použil vkusné červené kožené sedačky, ktoré do veľkej miery zvýraznili eleganciu auta.

Kvalita po každej stránke

Pri zbežnom pohľade na karosériu tohto auta nič nenapovedá, že bolo vyrobené 3D tlačiarňou. Pravdou však je, že pri dôkladnejšom hľadaní sa dajú nájsť miesta, na ktorých vidieť stopy tlače. Výrobca auta sľubuje, že v budúcnosti bude táto drobná kozmetická chybička krásy eliminovaná. Konštrukcia auta je úplne v poriadku a aj keď je vytvorená z 227 vrstiev tlače, je dostatočne odolná a tvrdá.

Spoločnosť Local Motors nič neponechala na náhodu a snažila sa veci dotiahnuť do najmenších detailov. K dispozícii sú tak priehradky na odloženie drobností, presne ako je to zvykom pri klasických autách. Výrobca išiel ale ešte ďalej a dopredu myslel aj na prípadné kolízie. Napríklad blatník auta je vytlačený vertikálne a nie horizontálne. Vďaka tomu je rozložiteľný do viacerých častí. V prípade jeho poškodenia sa tak nemusí 3D tlačiarňou vytlačiť celý podvozok, ale iba zdeformovaná časť blatníka.

Jazda na Strate je relaxom

Objektívne treba povedať, že kým si auto nájde cestu k zákazníkovi, bude musieť výrobca zapracovať na vylepšení komfortu, pretože už nastupovanie do auta spôsobuje isté komplikácie, ktoré môžu byť o niečo výraznejšie pri vyšších osobách. Problémom pre vysokých jedincov je málo priestoru pre nohy a fakt, že sa so sedačkou nedá manipulovať smerom dozadu a samozrejme ani dopredu. Ak sa však v sedačke dokážete pohodlne uvelebiť, môžete si vychutnávať pokojnú jazdu, ktorá bude vyhovovať skôr flegmatickým alebo starším vodičom.

Strat totiž nedokáže trhať asfalt, nakoľko zvládne maximálne 80 km/h. Výrobca navyše obmedzil jeho rýchlosť na 40 km za hodinu, no podľa jeho vyjadrení ide iba o dočasné obmedzenie, kým si vodiči nezvyknú na nižšie položenie sedačiek s výhľadom podobným pretekárskemu autu. Zvyknúť si treba aj na malú kontrolku ukazujúcu aktuálnu rýchlosť a na tlačidlá pre spiatočku, neutrál a jazdu vpred.

Na vylepšenia auta vytlačeného 3D tlačiarňou si budeme musieť teda ešte nejaký ten čas počkať. Rovnako ako na finálnu cenu. Dá sa však očakávať, že nový Strat by po uvedení na trh mohol stáť približne 12 - 13 tisíc eur.