Čím tlačiť čiarové kódy

Od prvního komerčního prodeje zboží vybaveného čárovým kódem uběhlo již 45 let. Zatímco v úplných začátcích bylo používání čárových kódů spíše opatrné, dnes se bez systému hrubých a tenkých čar s různou šířkou mezer neobejde žádná firma zabývající se výrobou, distribucí nebo prodejem zboží.

 

Bez čiarových kódov by to dnes už nešlo

Čiarové kódy zautomatizovali zber údajov a preto niet divu, že ich dnes nájdeme prakticky na každom kroku, alebo presnejšie povedané na každom výrobku. Niektoré zdroje uvádzajú, že v celosvetovom meradle sa v rámci obchodovania s tovarom, denne naskenuje viac ako 5 miliárd čiarových kódov. Samozrejme ide iba o odhady a konečné číslo môže byť ešte vyššie.

Premyslený systém čiar a medzier umožňuje zakódovať množstvo užitočných informácii o výrobku, ako je napríklad dátum výroby, dátum balenia, minimálna trvanlivosť, hmotnosť, dĺžka, šírka, plocha alebo objem, no problémom nie je ani zakódovanie informácií o príjemcovi tovaru, či iné podrobnosti. Všetko prirodzene závisí od druhu tovaru a typu čiarového kódu.

Na tomto mieste sa žiada spomenúť, že medzi najznámejšie kódy patrí EAN kód alebo populárny QR kód, ktorý sa dá nasnímať bežným mobilom. K dispozícii je samozrejme množstvo iných kódov, ktoré nájdu uplatnenie v priemyselných odvetviach a ďalších oblastiach. 

Tri piliere úspechu čiarových kódov

Za úspechom čiarových kódov treba vidieť rýchlosť získavania dát, presnosť informácií a flexibilitu použitia. Ako sme to už naznačili vyššie, čiarové kódy sa môžu používať v najrôznejších odvetviach so štandardnými i extrémnymi podmienkami. Čiarové kódy sa preto tlačia na samolepiace etikety i na rôzne materiály odolávajúce vysokým teplotám, mrazom, vlhkosti, kyselinám alebo organickým rozpúšťadlám.

Dnes nás však budú zaujímať najmä tlačiarne na čiarové kódy a keďže sme si o nich doteraz nestihli povedať nič, poďme to rýchlo napraviť.

Termotlačiarne vs. univerzálne tlačiarne

Čiarové kódy možno tlačiť pomocou univerzálnych tlačiarní, ktoré dokážu pracovať v potrebnom grafickom móde, no oveľa praktickejšou voľbou sú špeciálne tlačiarne na čiarové kódy.

Tie nájdu uplatnenie v kanceláriách, maloobchode i veľkoobchode, skladoch, v súkromnom sektore i štátnej správe rovnako ako v malých alebo veľkých nadnárodných spoločnostiach. Dobrou správou je tiež fakt, že si budete môcť vyberať z dvoch alternatív. Rozhodnúť sa teda môžete medzi termo alebo termotransferovou tlačiarňou. Každá tlačiareň ponúka špecifické výhody.

Termotlačiarne určite nesklamú

Termotlačiarne vynikajú jednoduchou obsluhou a vynikajúcou kvalitou tlače. Z pohľadu užívateľa tieto tlačiarne zaujmú predovšetkým tým, že nevyžadujú atrament, toner a ani pásku na potlač. Dôvod je jednoduchý. Termotlačiarne nič z toho nepotrebujú, pretože tlač prebieha priamo na špeciálny papier, ktorý pri prechádzaní pod tepelnou tlačovou hlavou sčernie.  

Termotlačiarne sú dobrou voľbou v prípadoch, že si vystačíte s čierno-bielou tlačou, v opačnom prípade budete musieť siahnuť po druhej spomenutej alternatíve. Ponuka tlačiarní začína cenovo dostupnými modelmi a pokračuje drahšími zariadeniami, ktoré sú určené pre firmy alebo prevádzky tlačiace čiarové kódy vo veľkých objemoch.

Termotransférové tlačiarne znesú aj tie najprísnejšie kritériá

Významné miesto na trhu s tlačiarňami čiarových kódov majú tiež termotransferové tlačiarne. Tie nájdu využitie v každom odvetví, vyznačujú sa rýchlou a kvalitnou tlačou pomocou štandardných TTR pások. TTR pásky obsahujú vosk, živicu alebo ich vzájomnú kombináciu. Vosk či živica sa teplom prenášajú na papier alebo na samolepiace etikety a takto ich potlačia čiarovým kódom. Výhodou termotransferových tlačiarní je vyššia odolnosť tlače, za pozornosť stojí tiež možnosť použitia farebných pások.

Kvalitné termotransferové tlačiarne ponúkajú renomované značky BrotherDymo, no bez povšimnutia by ste nemali nechať ani tlačiarne značky Zebra, Honeywell alebo TSC.