Od prvního komerčního prodeje zboží vybaveného čárovým kódem uběhlo již 45 let. Zatímco v úplných začátcích bylo používání čárových kódů spíše opatrné, dnes se bez systému hrubých a tenkých čar s různou šířkou mezer neobejde žádná firma zabývající se výrobou, distribucí nebo prodejem zboží.
Čiarové kódy zautomatizovali zber údajov a preto niet divu, že ich dnes nájdeme prakticky na každom kroku, alebo presnejšie povedané na každom výrobku. Niektoré zdroje uvádzajú, že v celosvetovom meradle sa v rámci obchodovania s tovarom, denne naskenuje viac ako 5 miliárd čiarových kódov. Samozrejme ide iba o odhady a konečné číslo môže byť ešte vyššie.
Premyslený systém čiar a medzier umožňuje zakódovať množstvo užitočných informácii o výrobku, ako je napríklad dátum výroby, dátum balenia, minimálna trvanlivosť, hmotnosť, dĺžka, šírka, plocha alebo objem, no problémom nie je ani zakódovanie informácií o príjemcovi tovaru, či iné podrobnosti. Všetko prirodzene závisí od druhu tovaru a typu čiarového kódu.
Na tomto mieste sa žiada spomenúť, že medzi najznámejšie kódy patrí EAN kód alebo populárny QR kód, ktorý sa dá nasnímať bežným mobilom. K dispozícii je samozrejme množstvo iných kódov, ktoré nájdu uplatnenie v priemyselných odvetviach a ďalších oblastiach.
Za úspechom čiarových kódov treba vidieť rýchlosť získavania dát, presnosť informácií a flexibilitu použitia. Ako sme to už naznačili vyššie, čiarové kódy sa môžu používať v najrôznejších odvetviach so štandardnými i extrémnymi podmienkami. Čiarové kódy sa preto tlačia na samolepiace etikety i na rôzne materiály odolávajúce vysokým teplotám, mrazom, vlhkosti, kyselinám alebo organickým rozpúšťadlám.
Dnes nás však budú zaujímať najmä tlačiarne na čiarové kódy a keďže sme si o nich doteraz nestihli povedať nič, poďme to rýchlo napraviť.
Čiarové kódy možno tlačiť pomocou univerzálnych tlačiarní, ktoré dokážu pracovať v potrebnom grafickom móde, no oveľa praktickejšou voľbou sú špeciálne tlačiarne na čiarové kódy.
Tie nájdu uplatnenie v kanceláriách, maloobchode i veľkoobchode, skladoch, v súkromnom sektore i štátnej správe rovnako ako v malých alebo veľkých nadnárodných spoločnostiach. Dobrou správou je tiež fakt, že si budete môcť vyberať z dvoch alternatív. Rozhodnúť sa teda môžete medzi termo alebo termotransferovou tlačiarňou. Každá tlačiareň ponúka špecifické výhody.
Termotlačiarne vynikajú jednoduchou obsluhou a vynikajúcou kvalitou tlače. Z pohľadu užívateľa tieto tlačiarne zaujmú predovšetkým tým, že nevyžadujú atrament, toner a ani pásku na potlač. Dôvod je jednoduchý. Termotlačiarne nič z toho nepotrebujú, pretože tlač prebieha priamo na špeciálny papier, ktorý pri prechádzaní pod tepelnou tlačovou hlavou sčernie.
Termotlačiarne sú dobrou voľbou v prípadoch, že si vystačíte s čierno-bielou tlačou, v opačnom prípade budete musieť siahnuť po druhej spomenutej alternatíve. Ponuka tlačiarní začína cenovo dostupnými modelmi a pokračuje drahšími zariadeniami, ktoré sú určené pre firmy alebo prevádzky tlačiace čiarové kódy vo veľkých objemoch.
Významné miesto na trhu s tlačiarňami čiarových kódov majú tiež termotransferové tlačiarne. Tie nájdu využitie v každom odvetví, vyznačujú sa rýchlou a kvalitnou tlačou pomocou štandardných TTR pások. TTR pásky obsahujú vosk, živicu alebo ich vzájomnú kombináciu. Vosk či živica sa teplom prenášajú na papier alebo na samolepiace etikety a takto ich potlačia čiarovým kódom. Výhodou termotransferových tlačiarní je vyššia odolnosť tlače, za pozornosť stojí tiež možnosť použitia farebných pások.
Kvalitné termotransferové tlačiarne ponúkajú renomované značky Brother i Dymo, no bez povšimnutia by ste nemali nechať ani tlačiarne značky Zebra, Honeywell alebo TSC.