Čo je to za font? 3 spoľahlivé nástroje, ktoré zistia typ písma

Ak práve nepatríte ku skúseným grafikom alebo typografom, s najväčšou pravdepodobnosťou je pre vás určenie fontu španielskou dedinou. Ako zistiť, čo je to za typ písma? Čo robiť v prípade, že vás pri prehľadávaní obrázkov na webe zaujme nejaký typ písma? Dá sa vôbec v neprebernom množstve fontov vyznať a poprípade zistiť použitý font?

Buďte bez obáv. Túto problematiku spoľahlivo rieši viacero softvérových nástrojov. Vďaka nim budete môcť identifikovať ktorýkoľvek font na webe alebo obrázku. My sme dnes z ponuky viacerých aplikácií vybrali 3, podľa nášho názoru, najužitočnejšie nástroje. Dúfame, že vás pri identifikovaní fontov nesklamú a prinesú vám uspokojujúci výsledok.

WhatTheFont

WhatTheFont sa v súčasnosti radí medzi najstaršie webové nástroje a používateľom pomáha s identifikáciou typu písma už od roku 1999. To, že je na svete už takmer dve desiatky rokov však samozrejme ešte neznamená, že by mal patriť na „smetisko dejín“. Práve naopak. WhatTheFont sa počas týchto rokov neustále vylepšoval a zdokonaľoval, takže za novšími alternatívami nástrojov na zistenie typu písma rozhodne v ničom nezaostáva. A čo musíte pre identifikáciu fontu urobiť?

V podstate nepôjde o nič zložité. Ideálne bude, ak si vyberiete dostatočne kvalitný (čistý) obrázok s textom, ktorý pred samotným nahratím pokiaľ možno čo najlepšie orežete. Potom obrázok s časťou textu, ktorý vás zaujal nahráte na server a už len čakáte na výsledky. Výhodou tohto nástroja je, že okrem nájdenia presnej zhody alebo presnejšie povedané určenia typu písma vám dokáže ponúknuť aj podobné alternatívy fontov. Výborná vec, ktorá vás môže pri tvorbe webu alebo infografiky v mnohom inšpirovať. Počítačová aj mobilná aplikácia je úplne zadarmo.

WhatFontis

Aj webový nástroj WhatFontis vám podobne ako vyššie uvedená aplikácia umožní zistiť typ písma z ľubovoľného obrázku. Na rozdiel od WhatTheFontu však tento nástroj disponuje funkciami, ktoré by ste pri vyššie spomínanom nástroji hľadali márne. Používateľovi na identifikáciu textu v obrázku postačí iba zadať cestu k obrázku na disku, alebo adresu jeho webového umiestnenia. Jednoduchšie povedané, postačí vám URL adresa, takže obrázok nie je nutné sťahovať a znovu nahrávať na server. No a čo bude nasledovať po zadaní URL adresy?

WhatFontis zobrazí všetky možné typy písma, ktoré sa najviac približujú použitému textu na obrázku a vďaka náhľadu na pôvodný obrázok si môžete jednotlivé fonty navzájom porovnať. Benefitom webového nástroja WhatFontis je možnosť vyhľadávania a filtrovania výsledkov podľa toho, či ide o komerčné, teda platené verzie písma alebo naopak o fonty, ktoré sú k dispozícii zadarmo. Používatelia, ktorí hľadajú alternatívy komerčných fontov, môžu siahnuť práve po tomto bezplatnom nástroji. 

Fount

Rozpoznávanie fontov pri surfovaní po webových stránkach za vás urobí tiež pomerne jednoduchá a spoľahlivá aplikácia Fount, ktorú navyše môžete používať vo viacerých prehliadačoch. Spomenúť môžeme Chrome, Firefox, či Safari a samozrejme aj Internet Explorer vo verzii 8 a vyššie. No a ako táto aplikácia funguje?

Fount sa spúšťa zo záložiek v prehliadači, najoptimálnejšie z lišty. V prehliadači vám potom  postačí prejsť na webovú stránku, na ktorej chcete identifikovať nejaký zaujímavý typ písma a rozkliknúť link schovaný v záložke. Kurzor na ploche monitora sa vám v okamihu zmení na iný typ ukazovateľa, ktorý po kliknutí na písmo zobrazí tabuľku s informáciami o jeho parametroch a samozrejme aj názov použitého fontu. Čerešničkou na torte je v tomto prípade pripojenie linku na službu Google Fonts.