Dokonalá veľkoformátová tlač na dosah: Vyberte si ten správny spotrebný materiál

Aby boli tlačové výsledky presne podľa vašich predstáv, nestačí mať len kvalitnú tlačiareň. Rovnako dôležité sú aj použité farby, ktoré majú na finálnom výtlačku nemalý podiel. Ten istý princíp platí nielen pri bežnej, ale aj pri veľkoformátovej tlači na tzv. plotroch. Prečítajte si, ako funguje taká veľkoformátová tlačiareň a kde všade sa využíva.

Plotre včera a dnes

Názov ploter, teda veľkoformátová tlačiareň, vychádza z anglického slova plotter, čo v preklade znamená súradnicový zapisovač. Toto pomenovanie v tom čase prístroje naozaj vystihovalo, keďže prvé tlačiarne určené na tlač technických výkresov kreslili perom na papier v dvoch súradnicových osiach x a y. Prvé plotre boli teda skôr vektorové tlačiarne ako rastrové a pracovali pomerne pomaly.

Na rozdiel od bežnej tlače nemá veľkoplošná tlač žiadnu oficiálnu štandardizáciu. Obyčajne sa pod ňou rozumie tlač papierových formátov s veľkosťou nad A3. Do veľkoformátových výtlačkov, ktoré sa na plotroch obyčajne tlačia, patria najmä plagáty, mapy, bannery a mnoho ďalších materiálov.

Ako vyzerá veľkoformátová atramentová tlač v praxi

Dnes sa na účely reklamnej tlače alebo tlače technických výkresov používajú predovšetkým atramentové veľkoformátové tlačiarne. Princíp, na akom pracujú, sa v podstate veľmi nelíši od toho, na akom pracuje aj vaša domáca atramentová tlačiareň. Najdôležitejší rozdiel je vlastne vo veľkosti a šírke formátu tlače. Rovnako, ako v klasickej atramentovej tlačiarni, aj vo veľkoformátových atramentových plotroch sa pohybuje tlačová hlava, ktorá pomocou mikroskopických trysiek nanáša na papier kvapôčky atramentu.

Zvyčajne sa používajú 4 štandardné farby do tlačiarne: čierna, fialová, žltá a modrá. Ostatné farby a odtiene sa získavajú zmiešaním primárnych farieb. Papier, na ktorý sa tlačí, je pritom zvinutý do veľkej plotrovej rolky, ktorá môže dosahovať návin až 150 metrov. Teoreticky tak tlačiareň dokáže vytlačiť výkres o dĺžke 150 metrov.

Výhody veľkoformátovej atramentovej tlače

Atramentové plotre sú veľmi obľúbené, pretože ponúkajú množstvo výhod. V niektorých modeloch obsahujúcich tzv. piezoelektrické hlavy, je dokonca tok farieb regulovaný. Hoci si táto úprava vyžaduje špeciálne zručnosti operátora, vďaka nej môžete získať vysokokvalitné, jasné a živé obrázky. Vo všeobecnosti však medzi benefity atramentovej veľkoformátovej tlače patrí najmä:

  • dobrá rýchlosť tlače
  • vysoké rozlíšenie
  • nenáročnosť a dostupnosť služieb a dodávok
  • primerané náklady na materiálové vybavenie

Veľkoformátové atramentové tlačiarne a princíp ich práce

Zjednodušene povedané, plotre predstavujú atramentové tlačiarne, ktoré pracujú na princípe tlače na rolu papiera. Ich súčasťou býva tiež rezačka, využívaná hlavne pri tlači na lepiacu fóliu, ktorá hotový výtlačok odreže tak, aby dosahoval stanovenú dĺžku (napr. na štítky, logá a pod.) Plotre používajú tzv. vektorovú tlač, kým bežné tlačiarne používajú bitmapovú tlač. Tlač vo vektoroch umožňuje plotrom precízne vykresliť aj jemné detaily, pričom na to často slúžia špeciálne tlačové perá. Niet sa čo čudovať, že plotre sú aj vďaka tomu často používané v architektonických alebo kartografických centrách či grafických štúdiách.

Okrem klasickej veľkoformátovej tlače na papier však existujú aj zariadenia, ktoré dokážu potlačiť napríklad plátno, filmy, syntetické médiá alebo PVC. Samozrejme, podobne ako ofsetové tlačiarne, aj tieto prístroje sú mimoriadne nákladné a používajú sa len v špecializovaných spoločnostiach.

Kde sa najčastejšie využíva veľkoformátová tlač

Ploter má mnohoraké využitie v rozličných oblastiach. Najčastejšie sa s ním však tlačia:

  • rozličné výkresy a projekty
  • logá, reklamné plagáty a oznámenia
  • kartografické pomôcky, topografické mapy
  • prezentácie
  • výrobky na tepelne priľnavé fólie a iné širokoformátové materiály