Doprajte sebe aj vašej tlačiarni bezpečnú tlač

Dôležitosť zabezpečenia počítača antivírusovým programom a firmvérom je všeobecne známa. V súčasnosti sú kybernetické útoky alebo krádeže údajov častou témou nielen pre veľké spoločnosti, ale aj pre jednotlivcov. Ale čo vaša tlačiareň? Mnohí z nás si stále neuvedomujú, že tieto útoky a krádeže najrôznejších podvodníkov sa týkajú nielen počítačových dát, ale aj tlačiarní. Myslíte si, že je zbytočné to riešiť? Tu sú dôvody, prečo by ste to nemali brať na ľahkú váhu, a tipy, ako zabrániť úniku vašich údajov.

Ak máte veľkú spoločnosť, o vaše údaje môžu mať záujem napríklad "šikovní" hackeri, ktorí potom budú požadovať výkupné, ak chcete získať svoje údaje späť. Ďalšími záujemcami o vaše údaje môžu byť vaši konkurenti alebo dokonca vaši vlastní zamestnanci. Prečo konkurencia? Jednoduché. Buď chcú poznať plány vašej spoločnosti, prejsť si zmluvy s vašimi klientmi a prípadne ich prevziať, alebo ukradnúť vaše originálne nápady. K údajom sa dá dostať prostredníctvom bezdrôtového pripojenia, ktoré v dnešnej modernej dobe využíva už veľa tlačiarní, takže tieto útoky sú na vzostupe.

1. Zabezpečenie tlačiarne proti fyzickej krádeži

Teraz už teda viete, že krádež možno spáchať na diaľku, ale aj fyzicky.

Ako môžete zabrániť tým fyzickým?

  • Uzamknite tlačiareň pred nepovolanými osobami - Máte možnosť dať svojej tlačiarni privilégium samostatnej uzamknutej miestnosti? Toto riešenie môže byť účinné len vtedy, ak tlačiareň používa minimum zamestnancov. Ak by bolo zamestnancov viac a všetci by potrebovali tlačiareň používať častejšie, nebolo by veľmi pohodlné, keby ste si medzi sebou podávali kľúče od miestnosti s tlačiarňou, alebo by už kľúče malo veľa ľudí a stratilo by to efekt. Kľúč by tak mali všetci a mohli by ste stratiť prehľad o tom, kto všetko tlačiareň používa.

  • Zabezpečenie tlače pomocou kariet NFC - Tieto identifikačné karty NFC (bezdrôtová technológia, ktorá umožňuje rýchlu a bezpečnú komunikáciu až do vzdialenosti 4 cm) sú skvelým riešením nielen preto, že nimi musíte preukázať prístup k rozhraniu tlačiarne a prípadne zadať kód PIN, ale toto riešenie znamená aj to, že nehrozí, že sa vytlačené dokumenty zostanú dlho povaľovať v tlačiarni, kým si ich niekto vezme, pretože to by bola veľmi ľahká korisť pre zlodejov. Pri každej tlači musíte prísť k tlačiarni a vložiť kartu NFC a to si už na výtlačky určite počkáte a hneď si ich aj vezmete.

Tip: V našej ponuke nájdete aj PVC karty a tlačiarne kariet.

  • Pozor na porty USB (keyloggery) - Väčšina stolových tlačiarní alebo multifunkčných zariadení má pripojenie USB, takže vaša pravdepodobne tiež. V takom prípade si dávajte pozor na pripojené USB flash disky vašich zamestnancov. Ak ich nechajú pripojené dlhší čas, môžu používať hardvérový keylogger (malé USB zariadenie používané najmä na skryté sledovanie činnosti alebo zisťovanie hesiel) na monitorovanie vašej aktuálnej tlačovej aktivity.

  • Preverujte servisných technikov - Ak už máte preverených servisných technikov, najlepšie je využívať služby len tých, ktorým môžete stopercentne dôverovať. Mohli by ste naraziť na podvodníkov, ktorí by vám mohli vziať pevný disk priamo z tlačiarne, a to určite nechcete. Proti krádeži pevného disku sa však možno brániť aj tak, že pevný disk zašifrujete a prístup k ovládaciemu panelu umožníte len konkrétnym používateľom priložením spomínanej karty NFC k čítačke NFC tlačiarne.

2. Zabezpečenie tlačiarne proti kybernetickým útokom

Prečo by hackeri chceli ukradnúť údaje z tlačiarne? Práve preto, že zabezpečenie tlačiarne mnohé spoločnosti a ľudia podceňujú alebo nevedia, že by sa o to mali starať, takže je to pre nich často lákavejšie.

Čo môžete urobiť, aby vás kybernetické útoky nepostihli?

  • Dostatočne zabezpečte svoju sieť - Jedna z najčastejších chýb. Pritom stačí požiadať určenú osobu alebo IT špecialistu, aby sa viac zameral na tieto otázky zabezpečenia tlačiarne.
  • Nainštalujte si antivírusový program - Ak má vaša tlačiareň alebo multifunkcia pripojenie na internet a chystáte sa tlačiť alebo tlačíte čokoľvek pomocou priamej tlače z webovej stránky, hrozí vám, podobne ako v prípade počítača, že sa napr. do vašej laserovej tlačiarne dostane nezvaný hosť - škodlivý softvér. Preto by sme v tomto prípade určite odporúčali nainštalovať do tlačiarne antivírusový program.
  • Nastavenie tlačového servera - Používate vo svojej kancelárii alebo firme viacero tlačiarní? Tlačový server má bezpečnostné funkcie a dokáže odhaliť všetky prípadné problémy vašich tlačiarní. Ak takto nastavíte tlačový server, môže dokonca zabrániť tlači citlivých dokumentov po pracovnej dobe alebo zo vzdialených zdrojov.

3. Oplatí sa poznať bezpečnostnú politiku vašej spoločnosti

  • Riadne zaškolte svojich zamestnancov - Zabezpečíte tak, aby vaši zamestnanci poznali bezpečnostné postupy a neprekvapila ich žiadna podozrivá aktivita na vašich tlačiarňach. Budú totiž vedieť, čo majú robiť a ako riešiť akýkoľvek problém so zabezpečením tlače.

  • Vykonávajte pravidelné bezpečnostné kontroly - Aj keď svojich zamestnancov riadne vyškolíte, nikdy si nemôžete byť istí, že budú dodržiavať všetky zásady zabezpečenia tlačiarní. Preto radšej kontrolujte, ako s tlačiarňami zaobchádzajú. Ale samozrejme, mali by ste si tiež overiť u svojho IT oddelenia, ak ho máte, či vykonáva pravidelné aktualizácie a či kontroluje aj iné bezpečnostné hrozby.

4. Výber tlačiarní s dobrým zabezpečením

Ak si zaobstarávate novú tlačiareň, uistite sa, že má aj správne bezpečnostné funkcie (overenie integrity bootovacieho kódu, overenie digitálneho podpisu firmvéru a používanie moderných protokolov na šifrovanú sieťovú komunikáciu). Niektorí výrobcovia tlačiarní sa totiž na bezpečnostné funkcie príliš nesústredia a niektorí sa na ne zameriavajú veľmi detailne.

 

 

Sára z CDRmarket