Fľaky od atramentu? Takto odstránite atramentové škvrny efektívne!

Zatiaľ to síce ešte nie je zdravotný problém, ale ak sa mi nepodarí vyčistiť atramentový fľak z tlačiarne na maminom novom vyšívanom obruse, tak možno aj bude! Pri surfovaní po internete nás nedávno pobavil takýto príspevok, v ktorom istá mladá slečna na diskusnom fóre žiadala o radu ako vyčistiť atramentové škvrny.

Nevieme síce, ako dopadol celý príbeh a môžeme si iba domýšľať, či sa dievčine podarilo škvrnu odstrániť, alebo musela mamu odškodniť pomocou v domácnosti, poprípade novým obrusom. Jedno však vieme určite. Napriek tomu, že už pravdepodobne dávno nemáte doma prváčika na základnej škole, nehody s atramentom sa stávajú bežne a dokonca aj nám dospelákom. Ak sa teda pri manipulácii s tlačiarňou, alebo presnejšie povedané s atramentovou náplňou, niečo podobné „podarilo“ aj vám, prečítajte si nasledujúce riadky. Takto totiž atramentové škvrny môžete odstrániť bez väčších stresov a celkom efektívne.  

Konajte ihneď

V prípade rozliateho atramentu sa vám určite neoplatí zaujať postoj v zmysle príslovia, ráno je múdrejšie večera, takže problém začnite riešiť okamžite. Najlepšie výsledky totiž dosiahnete kým atramentové škvrny nezaschnú úplne. A ako máte pri tom postupovať? Nebojte sa, nejde o nič zložité. Najskôr sa pokúste z koberca, obrusu, textilu alebo oblečenia odsať čo najviac atramentu. Použite na to papierové utierky. Ako efektívny prostriedok na eliminovanie atramentových škvŕn sa ukázal byť koncentrovaný alkohol. Namočte si teda do takéhoto alkoholu napríklad vatový tampón a krúživými pohybmi sa pokúste dostať zo škvrny maximum atramentu. Po aplikácii alkoholu skúste zvyšky atramentu dočistiť navlhčenou handričkou. Neraz sa však stáva, že uvedený postup nestačí na kompletné odstránenie atramentových fľakov. Vtedy zopakujte celý postup ešte raz a v závere si pomôžte nanesením čistiaceho prostriedku Persil Universal Gel alebo Persil Color Gel na škvrnu. Po nasiaknutí prostriedku vyperte zašpinenú textíliu alebo odev podľa konkrétnych odporúčaní výrobcu textilu.

A čo zaschnuté atramentové škvrny a ich odstránenie?

Odpoveď je jednoduchá. Palicu nemusíte lámať ani nad zaschnutými škvrnami a pokúsiť sa môžete aj o ich odstránenie. Odstraňovanie zaschnutých škvŕn od atramentu bude síce o niečo komplikovanejšie, ale neexistuje najmenší dôvod, prečo by ste sa o to nemohli pokúsiť. A ako máte postupovať tentoraz? Postup bude v niečom podobný odstraňovaniu čerstvých atramentových fľakov. Najskôr sa tak  pokúste škvrnu vyčistiť alkoholom. Pri takýchto škvrnách to však pravdepodobne stačiť nebude a preto oblečenie (textil, tkaninu, obrus) namočte na noc alebo aspoň na niekoľko hodín do vody. Pridajte niektorý z kvalitných čistiacich prostriedkov a po odmáčaní vyperte pokiaľ možno, pri čo najvyššej teplote. V prípade potreby postup opakujte. 

Zopár „babských rád“ ako odstrániť atramentové škvrny

Našli ste atramentovú škvrnu z náplne na oblečení alebo sa vám na koberec, či obrus vylial atrament z tlačiarne? Nech už je to akokoľvek, na odstránenie atramentu pokojne môžete vyskúšať ktorúkoľvek z našich babských rád a nebojte sa ani ich vzájomnej kombinácie.

Atrament z látky sa pokúste odstrániť citrónom. Skúste rozkrojiť citrón a potrieť ním škvrnu. Po krátkom pôsobení látku predpísaným spôsobom vyperte. V prípade neúspechu vyskúšajte efektívnejšiu alternatívu. Tentoraz zmiešajte citrónovú šťavu s trochou soli i vody a do tohto roztoku namočte látku. Pokiaľ nezaberie ani táto verzia, vyskúšajte ocot alebo jedlú sódu (sóda bikarbóna).

V octe si navlhčite papierový obrúsok alebo nejakú čistú bielu tkaninu a jemne pretierajte atramentový fľak. Škvrnu potom dočistite vlhkou bielou textíliou alebo zašpinenú látku dajte prať. V prípade jedlej sódy vytvorte za pomoci menšieho množstva vody pastu s hustou konzistenciou a naneste ju na škvrnu. Po opláchnutí vlažnou vodou alebo po vypratí by mal fľak zmiznúť nadobro.