Ideálny kancelársky papier do kancelárie

Parametre papiera, na ktorý zvykneme príležitostne napísať zopár poznámok, si určite nebudeme a ani nemáme prečo všímať. Iné to je pri výbere kancelárskeho papiera, ktorý môže ovplyvniť náklady na tlač, kvalitu tlače a v neposlednom rade opotrebovanie, či celkovú životnosť tlačiarne. Viete však, aké kritériá by ste mali pri jeho výbere zobrať do úvahy?

Formát papiera vám vrásky nenarobí

Formát kancelárskeho papiera nebude najmenší problém. Štandardné tlačiarne spravidla pracujú s klasickým formátom A4. Hlava vás nemusí bolieť ani v prípadoch, ak vaša firemná tlačiarne vyžaduje formát A3, či ešte dokonca väčšie rozmery, ktoré už nie sú samozrejme ponúkané v podobe listov, ale rolí papiera.

Aj pri takomto veľkom formáte papiera si môžete vyberať podľa rôznych kritérií. K dispozícii máte matný grafický papier, univerzálny papier, pauzovací papier, ale aj špeciálne papiere a umelecké plátna. Vráťme sa však späť ku klasickému kancelárskemu papieru s formátom A4.

Všímajte si hlavné parametre papiera

Na tlač jednoduchých kancelárskych dokumentov a prezentácií vám postačí bežný kancelársky papier, aký ste možno používali vo svojej kancelárii doteraz. Ak však budete potrebovať tlačiť dokumenty s vyšším významom a teda aj s vyššou kvalitou, budete sa musieť poobzerať po kancelárskom papieri s inými parametrami. Kancelárske papiere sa totiž líšia navzájom od seba v štyroch základných parametroch. V gramáži, belosti, opacite a textúre. O čo ide si stručne povieme v nasledujúcich riadkoch.

1. Gramáž papiera

Ako to už napovedá samotný pojem, pri gramáži pôjde o hmotnosť papiera. Presnejšie povedané o hmotnosť papiera s plochou 1 m2. Pri tomto parametri samozrejme platí priama úmera. Čím je gramáž kancelárskeho papiera vyššia, tým je papier hrubší a silnejší.

Štandardný kancelársky papier spoznáte ľahko nielen podľa priaznivej ceny, ale aj podľa gramáže, ktorá sa pohybuje na úrovni 80 – 90 g/m2. Ako sme to už naznačili vyššie, tento papier využijete pri každodennej tlači základných dokumentov.

Kancelársky papier s gramážou 100 – 120 g/m2 sa osvedčil pri tlači letákov, brožúr i propagačných materiálov, no a napokon nám ostal papier s gramážou 200 – 250 g/m2, ktorý je perfektnou voľbou pre tlač pozvánok alebo reprezentačných materiálov s najvyššou prioritou.

2. Belosť papiera

Pri výbere papiera netreba zabúdať na fakt, že kancelársky papier môže disponovať rôznymi odtieňmi bielej. Tie závisia od typu a množstva použitého optického zjasňovača. Belosť alebo ak chcete jas papiera ovplyvňuje výsledky tlače. Čím je papier belší, tým je tlač kontrastnejšia a do istej miery farebnejšia, takže vytlačené dokumenty vyzerajú na pohľad lepšie. Nižšia belosť papiera však v praxi znamená menší kontrast medzi textom a podkladom, takže znižuje únavu očí pri čítaní dlhých textov.

3. Opacita papiera

Opacita je v princípe schopnosť kancelárskeho papiera neprepúšťať svetlo. Presvitanie vytlačeného textu na druhú stranu môže byť pri obojstrannej tlači vážnym problémom a preto údaj o opacite (nepriehľadnosti) nenechávajte bez povšimnutia. Opacita kancelárskeho papiera sa podľa metodiky normy ISO 2471 meria v percentách. Namerané percento vyjadruje, množstvo zadržaného svetla. V tomto prípade teda platí, že čím vyšším percentom opacity (nepriehľadnosti) disponuje kancelársky papier, tým efektívnejšie dokáže eliminovať nežiaduce presvitanie obsahu z jednej strany hárku na druhú.

4. Textúra papiera

Posledným parametrom na ktorý sa dnes pozrieme je textúra papiera. Kancelársky papier je primárne určený na tlač dokumentov a poprípade na kopírovanie. Vo všeobecnosti sa preto pre laserové tlačiarne odporúčajú skôr papiere s hladkým povrchom. Atramentové tlačiarne si poradia rovnako dobre s vyhladeným i textúrovaným povrchom papiera.

Textúra papiera však môže zohrať dôležitú úlohu najmä pri tlači fotografií. Vyberať si môžete fotopapiere s lesklým, pololesklým, saténovým alebo aj matným povrchom. V konečnom dôsledku tak záleží iba na vás, aký papier si zvolíte.

Tipy na záver

Všetky spomenutéparametre kancelárskeho papiera, poprípade informácie uvedené na obale, dokážu presne definovať, pre aký typ tlačiarne a na aké tlačové úlohy je daný kancelársky papier určený. Ak ich pri výbere kancelárskeho papiera nenecháte bokom, môžete si byť istí kvalitou výtlačkov i predĺžením životnosti tlačiarne.

Neviete si dať rady s výberom fotopapiera? Viacero užitočných informácií nájdete v návode ako vybrať fotopapier do tlačiarne.