Častokrát sa stáva, že pri nekvalitne vytlačených fotografiách pripisujeme chybu samotným tlačiarňam. Avšak ani tá najdrahšia atramentová tlačiareň od HP, Canonu alebo Epsonu nevyhotoví kvalitnú fotografiu bez prémiového fotopapiera. Pozrime sa teda spoločne na niektoré parametre, ktoré vám napovedia ako vybrať fotopapier do tlačiarne.
V domácich podmienkach, profesionálnych minilaboch, ale aj v niektorých copy centrách sa na výrobu fotografií zvyčajne využíva atramentová (inkjet) technológia tlače. Do atramentových fototlačiarní je potom určený fotopapier, ktorý disponuje istými špecifickými vlastnosťami. Oproti obyčajným papierom je vybavený špeciálnou emulziou, alebo ak chcete špeciálnou povrchovou vrstvou, ktorá prijíma atrament. Vďaka tejto vrstve je vytlačená fotografia kvalitná, ostrá, farby nie sú rozpité a nedochádza ani ku desaturovaniu farieb, teda k ich blednutiu.
Domáce atramentové tlačiarne umožňujú kvalitnú tlač fotografií s maximálnym formátom A4, čo je fotopapier so stranami 21 x 29,7 cm. Okrem tohto obľúbeného formátu však môžete siahnuť po fotopapieri s formátom 10,2 x 15,2 cm alebo 12,7 x 17,8 cm, ktoré patria k najčastejšie vyberaným veľkostiam fotopapierov. Profesionálne fotolaby využívajú fotopapier s väčším A3+ formátom (32,9 x 48,3 cm) a vo veľkoformátových tlačiarňach je možné pracovať s fotopapierom v roliach, ktoré môžu mať šírku od 12,7 cm až do 152,4 cm.
Kvalitná tlač fotografií si vyžaduje vyššiu gramáž papiera, pretože vo všeobecnosti platí, že čím vyššia gramáž fotopapiera, tým kvalitnejšia fotografia. Fotopapier s vyššou gramážou nie je len pevnejší, ale nedochádza ani k jeho skrúcaniu. Kvalitný fotopapier disponuje gramážou 200 – 350 g/m2. Papiere s nižšou gramážou majú vrstvu na absorbovanie atramentu o niečo menej kvalitnú. Neznamená to však, že takéto fotopapiere sú nekvalitné. Papiere s nižšou gramážou sa uplatnia predovšetkým pri tlači vizitiek, grafických dokumentov alebo prezentačných a reklamných materiálov.
V súvislosti s gramážou fotopapiera je však potrebné zdôrazniť ešte jednu skutočnosť. Pred kúpou papiera si zistite akú najvyššiu gramáž fotopapiera dokáže vaša tlačiareň spracovať. Domáce atramentové tlačiarne totiž zvyčajne dokážu pracovať s gramážou papiera do 270, resp. 300 g/m2. Vyššie hodnoty už môžu spôsobovať technické problémy s podávačom papiera.
Popri formáte papiera a jeho gramáži si môžete na tlač fotografií vyberať z fotopapierov s rôznym povrchom, textúrou a materiálovou podložkou. V praxi to môže vyzerať tak, že svoje selfie fotografie alebo fotky z rodinných dovoleniek, či narodeninových osláv môžete tlačiť na papieroch s hladkou textúrou a lesklým povrchom, ktorý môže byť rovnaký ako na tradičných fotografiách. Takéto fotografie sú veľmi atraktívne, treba však pri nich dávať pozor na odtlačky prstov, ktoré môžu pri častejšom prezeraní ostávať na povrchu fotiek.
Siahnuť však môžete aj po fotopapieroch s matnou úpravou. Fotografie vytlačené na fotopapier s matným povrchom, bez povrchového lesku budú mať oproti fotkám vytlačeným na lesklých papieroch lepší kontrast a sýtejšie i výraznejšie farby. Fotografie vytlačené na matnom papieri tiež dobre odolávajú priamemu slnečnému žiareniu. Tlač na matný fotopapier je napríklad výbornou voľbou pre fotografie, ktoré chcete umiestniť do rámika a zakryť sklom. Podobný luxusný efekt dosiahnete pri tlači fotografií na fotopapier s jemne zrnitým saténovým povrchom.
Ak vám ešte aj po prečítaní článku stále nie je jasné ako vybrať fotopapier do tlačiarne, poprípade neviete akému konkrétnemu typu fotopapiera dať prednosť, tak nás pokojne kontaktujte. Radi vám poradíme, ktorý fotopapier bude pre vašu tlačiareň najvhodnejší.