Tlačiareň na fotky? Vyberáme spoločne

Záujem o klasické fotografie z fotolabov už dávnejšie klesol na minimum. No a dnes často na tom nie sú o nič lepšie digitálne fotografie. Tie totiž po veľkom „boome“ spravidla končia uložené niekde na harddiskoch. Bez povšimnutia a neprezreté. Naopak, čoraz viac ľudí znovu objavuje čaro vytlačených fotografií. Ak si teda aj vy chcete uchovať spomienky na príjemné chvíle v podobe vytlačenej fotografie, čítajte ďalej. Poradíme vám, aké tlačiarne na fotky môžete pri výbere zobrať do úvahy.

Hneď na úvod môžeme prezradiť, že z výberu správnej tlačiarne na fotky vylúčime laserové tlačiarne. Tie sú perfektnou voľbou pre rýchlu, ekonomickú a veľkoobjemovú tlač čierno-bielych dokumentov. Na tlač kvalitných fotografií však jednoducho nie sú najvhodnejšie.

Atramentová, či termosublimačná technológia tlače?

So spomínaným klesajúcim záujmom ľudí o služby fotolabov, či o digitálne fotografie sa do popredia záujmu dostala atramentová a termosublimačná technológia tlače. Kým atramentové tlačiarne našli uplatnenie v domácich alebo kancelárskych podmienkach, po termosublimačných tlačiarňach siahajú amatérsky i profesionálny fotografi. Pravdou je, že termosublimačné tlačiarne majú v porovnaní s atramentovými navrch. To ale neznamená, že ich diskvalifikujú.

Práve naopak. Vaše rozhodovanie totiž do veľkej miery ovplyvnia predovšetkým dva zásadné momenty. Uprednostníte multifunkčnú atramentovú tlačiareň vyšperkovanú sofistikovanými funkciami, ktorá nájde aj iné využitie ako iba tlač fotografií? Alebo chcete výlučne tlačiareň na fotky, ktorá bude produkovať fotografie v profi kvalite? Skutočne vyrovnané skóre a neľahké rozhodovanie. Pozrime sa teda, čo nám ponúknu jednotlivé tlačiarne.

Atramentová tlačiareň na fotky

Tlačiarne s atramentovou technológiou tlače patria k najčastejšie využívaným typom tlačiarní v domácnostiach. Uplatnia sa však aj pri profesionálnej veľkoformátovej tlači. Nezaobídete sa bez nich ani pri tlači firemných prezentačných materiálov alebo grafických súborov, ktoré musia samozrejme spĺňať tie najnáročnejšie kritériá. Tlač plagátov, reklamných letákov, pozvánok a ďalších grafických dokumentov, vrátane potlače CD či DVD je pridanou hodnotou atramentových tlačiarní.

Vráťme sa však späť k tlači fotografií. V bohatej ponuke atramentových tlačiarní nebude najmenší problém nájsť také zariadenie, ktoré vám ponúkne rozumný pomer ceny a kvality. Ak teda nemáte veľké očakávania, môžete siahnuť takmer po ktorejkoľvek lacnejšej alternatíve tlačiarne. Naopak, ak si chcete dopriať profesionálnu kvalitu fotografií, môžete siahnuť napríklad po tlačiarni Canon PIXMA PRO-100S.   

Pri atramentovej tlačiarni nezabudnite, že výslednú kvalitu fotografií ovplyvní fotopapier. Pre čo najlepší výsledok musí byť teda kvalita na oboch stranách. Ani tá najdrahšia tlačiareň nevytlačí dokonalú fotografiu na nekvalitný fotografický papier. Zorientovať sa vám pomôže náš článok Návod ako vybrať fotopapier do tlačiarne. Zároveň však platí, že elementárnou podmienkou kvalitnej tlače fotografií je používanie originálnych atramentových cartridgov.

Termosublimačná tlačiareň na fotky  

Termosublimačné tlačiarne sa vyznačujú vysokou odolnosťou fotografií, plynulými a čistými prechodmi farebných odtieňov a detailným rozlíšením. Na rozdiel od tlačiarní s atramentovou technológiou sa pri týchto tlačiarňach používa špeciálny fotopapier, ktorý je navinutý na rolke.

Rozdielny je tiež proces tlače. Nanášanie farieb je v kompetencii termálnej hlavy, ktorá sa zvyčajne skladá z 3 600 tepelne citlivých bodov. K zmene teplôt dochádza v priebehu tisíciny sekundy a intenzita farby každého naneseného bodu sa odvíja od použitej teploty. Výsledné fotografie potom ponúkajú neobyčajnú farebnú hĺbku.

Vo všeobecnosti si môžete vyberať zo stolných alebo mobilných termosublimačných tlačiarní. Obidve alternatívy budú zárukou špičkovej kvality tlače. S kompaktnými mobilnými tlačiarňami však nebudete nijako obmedzovaný a po pripojení sa k telefónu, či fotoaparátu môžete fotografie vytlačiť na mieste kde sa práve nachádzate. Výborným príkladom prenosnej termosublimačnej tlačiarne na fotky je Canon SELPHY CP1000.