Textilné etikety plnia viacero funkcií. Nesú meno výrobcu, označujú pôvod výrobku, veľkosť, materiálové zloženie či spôsob údržby. Aby vydržali v nezmenenom stave aj v náročnejších podmienkach, vyrábajú sa z prvotriednych materiálov a s použitím špeciálnej tlače.
Pokiaľ sa pohybujete vo sfére textilného priemyslu, potom vám je uplatnenie textilných štítkov dobre známe. Používajú sa na označovanie odevov a ďalších výrobkov s textilným zložením, pričom umožňujú potlač všetkých potrebných informácií o výrobku a výrobcovi (napr.: logo spoločnosti, zloženie materiálu, veľkosť, symboly na pranie, žehlenie, čiarový kód a QR kód). Vyrábajú sa z kvalitných a nezmývateľných materiálov.
Výrobcovia textilu ich všívajú buď do priekrčníka alebo šva na bočnej strane výrobku. Medzi charakteristické vlastnosti textilných etikiet potláčaných TTF páskami alebo páskami určenými na tepelnú razbu (hot stamp) patrí vysoká odolnosť pri štandardnom, chemickom i kameňovom praní. Tá je zaručená práve špeciálnou tlačou v termo tlačiarňach, využívajúcich tepelnú razbu.
Textilné štítky sa vyrábajú špeciálnou potlačou textilných stúh, zhotovených zo saténu alebo nylonu. Medzi týmito dvoma druhmi látok existujú určité rozdiely:
Ako vyzerá výroba textilných štítkov
Na potlač textilných etikiet a štítkov termotransférovými (TTR) tlačiarňami sa používajú fólie s vrstvou materiálu citlivého na teplo (TTR fólie), ktorý sa na tlačené médium prenáša tlakom po roztavení termo hlavou tlačiarne. TTR fólia je známa tiež ako TTR ribbon, indigová páska, film na prenos tepla či farbiaca páska a slúži ako tlačové médium do termotransferových tlačiarní.
Technológia termotransferovej tlače na textil využíva prenos farby z nosiča (pásky alebo fólie) na daný textil pomocou tepla. Termotransferová hlava lokálne roztaví farbu, ktorá sa pod tlakom prenesie na textil alebo médium (termotransfer). Ako nosič farby slúži tenká fólia z vinylu alebo plastu so šírkou zodpovedajúcou šírke textilnej pásky, na ktorú sa tlačí. Samotná fólia je navinutá na rolke. Lokálnym nahriatím sa farba z fólie prenesie na papier a použitá fólia s minutou farbou sa navíja na druhú rolku. Tieto tlačiarne sa vyznačujú malým rozlíšením a často bývajú doplnené vyrezávacím plotrom, ktorý vytlačené štítky hneď oreže. Ponúkajú tiež možnosť použiť neštandardné farby, s akými bežné tlačiarne nedokážu pracovať.
Podľa základného materiálu ich môžeme rozdeliť do troch skupín:
Charakterizuje ich vysoká kvalita tlače a maximálna odolnosť voči mechanickému oteru, teplote do 300 °C (na PA materiáli), pare či rôznym chemickým látkam, ako sú napr. motorové palivá a oleje, nemrznúce zmesi, prípravky s obsahom amoniaku a podobne. Odporúčame ju predovšetkým na tlač čiarových kódov, textilných stúh, textov a grafiky.
V závislosti od typu tlačiarní kotúčových etikiet rozlišujeme odlišné vyhotovenie a návin termotransferových pások: