Tlačte kvalitné textilné štítky, ktoré vás budú vhodným spôsobom reprezentovať

Textilné etikety plnia viacero funkcií. Nesú meno výrobcu, označujú pôvod výrobku, veľkosť, materiálové zloženie či spôsob údržby. Aby vydržali v nezmenenom stave aj v náročnejších podmienkach, vyrábajú sa z prvotriednych materiálov a s použitím špeciálnej tlače.

Textilné štítky majú široké využitie

Pokiaľ sa pohybujete vo sfére textilného priemyslu, potom vám je uplatnenie textilných štítkov dobre známe. Používajú sa na označovanie odevov a ďalších výrobkov s textilným zložením, pričom umožňujú potlač všetkých potrebných informácií o výrobku a výrobcovi (napr.: logo spoločnosti, zloženie materiálu, veľkosť, symboly na pranie, žehlenie, čiarový kód a QR kód). Vyrábajú sa z  kvalitných a nezmývateľných materiálov.

Výrobcovia textilu ich všívajú buď do priekrčníka alebo šva na bočnej strane výrobku. Medzi charakteristické vlastnosti textilných etikiet potláčaných TTF páskami alebo páskami určenými na tepelnú razbu (hot stamp) patrí vysoká odolnosť pri štandardnom, chemickom i kameňovom praní. Tá je zaručená práve špeciálnou tlačou v termo tlačiarňach, využívajúcich tepelnú razbu.

Aké materiály sa používajú na výrobu textilných štítkov

Textilné štítky sa vyrábajú špeciálnou potlačou textilných stúh, zhotovených zo saténu alebo nylonu. Medzi týmito dvoma druhmi látok existujú určité rozdiely:

  • Saténová stuha - tento materiál je jemnejší, má lesklý povrch a je vhodný na aplikáciu v odevoch, ktoré sú v priamom kontakte s pokožkou. 
  • Nylon - je tvrdší ako satén, vyznačuje sa matným povrchom, používa sa na vrchné časti odevu, ruksaky, puzdrá a pod.

Ako vyzerá výroba textilných štítkov

Na potlač textilných etikiet a štítkov termotransférovými (TTR) tlačiarňami sa používajú fólie s vrstvou materiálu citlivého na teplo (TTR fólie), ktorý sa na tlačené médium prenáša tlakom po roztavení termo hlavou tlačiarne. TTR fólia je známa tiež ako TTR ribbon, indigová páska, film na prenos tepla či farbiaca páska a slúži ako tlačové médium do termotransferových tlačiarní.

Technológia termotransferovej tlače na textil využíva prenos farby z nosiča (pásky alebo fólie) na daný textil pomocou tepla. Termotransferová hlava lokálne roztaví farbu, ktorá sa pod tlakom prenesie na textil alebo médium (termotransfer). Ako nosič farby slúži tenká fólia z vinylu alebo plastu so šírkou zodpovedajúcou šírke textilnej pásky, na ktorú sa tlačí. Samotná fólia je navinutá na rolke. Lokálnym nahriatím sa farba z fólie prenesie na papier a použitá fólia s minutou farbou sa navíja na druhú rolku. Tieto tlačiarne sa vyznačujú malým rozlíšením a často bývajú doplnené vyrezávacím plotrom, ktorý vytlačené štítky hneď oreže. Ponúkajú tiež možnosť použiť neštandardné farby, s akými bežné tlačiarne nedokážu pracovať.

Typy termotransferových fólií

Podľa základného materiálu ich môžeme rozdeliť do troch skupín:

  • Wax (vosk) - tento typ je určený na všeobecné použitie. Vyznačuje sa jednoduchou aplikáciou, vysokou rýchlosťou a nízkou teplotou tlačovej hlavy. Uplatní sa pri tlači textov, čiarových kódov a papierových etikiet.
  • Wax-Resin (vosk-živica) - táto kombinácia spája výhody oboch typov termotransferových pások – páska je vysoko kvalitná a odolná voči mechanickému oteru. Hodí sa pre dotlač od hrubého nekótovaného papiera až po hladké syntetické povrchy. Bežne sa využíva na tlač čiarových kódov, textov a grafiky.
  • Wax-Resin/vosk-živica - Near Edge – pásky sú určené pre tlačiarne so šikmou hlavičkou. Medzi ich výhody patrí dobrá odolnosť voči mechanickému oteru a presvedčivá kvalita tlače aj pri vysokých rýchlostiach.
  • Resin (živica) - vďaka živicovému základu sú tieto pásky odolné aj voči najväčším mechanickým a chemickým vplyvom. Sú ideálne na syntetické materiály (PP, PE, PET, atď.).

Charakterizuje ich vysoká kvalita tlače a maximálna odolnosť voči mechanickému oteru, teplote do 300 °C (na PA materiáli), pare či rôznym chemickým látkam, ako sú napr. motorové palivá a oleje, nemrznúce zmesi, prípravky s obsahom amoniaku a podobne. Odporúčame ju predovšetkým na tlač čiarových kódov, textilných stúh, textov a grafiky.

Rozdelenie TTR pások podľa návinu

V závislosti od typu tlačiarní kotúčových etikiet rozlišujeme odlišné vyhotovenie a návin termotransferových pások:

  • Návin "IN" - predstavuje typ návinu, pri ktorom sa pigment nachádza na vnútornej strane fólie
  • Návin "OUT" – označuje spôsob návinu, kde je pigment umiestnený na vonkajšej strane fólie