Viete, aký je rozdiel v páskach pre štítkovače Brother P-Touch?

Brother P-Touch sú ideálne na označovanie a organizáciu v rôznych priemyselných, kancelárskych a domácich prostrediach. Viete však, čo znamenajú všetky tie písmená v názvoch produktových radov pások Brother? V tomto článku vám to radi vysvetlíme a poradíme, ktoré pásky si vybrať pre vaše konkrétne použitie.

Štítkovače Brother P-Touch

Štítkovače Brother P-Touch sú vhodné na bežné označovanie káblov, vodičov, elektrických skriniek, ale aj na organizovanie rôznych predmetov v kanceláriách alebo domácnostiach, ako sú kartotéky, nábytok, koše alebo dokonca náradie pre domácich majstrov. Môžete si vybrať medzi stolnými alebo prenosnými, s klávesnicou alebo bez nej, s displejom alebo bez neho, ale rozhodne je z čoho vyberať. O tom, ako si vybrať správny štítkovač, sme už písali v článku "Výber správneho štítkovača - základné odporúčania a rady".

Aké sú teda typy pások?

Aby sme mohli štítkovače využívať naplno, musíme si k nim samozrejme zakúpiť pásky. Všetky sa predávajú vo forme kaziet, ktoré sa vkladajú do štítkovačov. Pásky pre štítkovače Brother P-Touch sa dodávajú z rôznych materiálov, v rôznych veľkostiach a farbách, ale majú niečo spoločné, a to, že boli špeciálne navrhnuté a starostlivo testované, aby vydržali aj tie najnáročnejšie podmienky. Vďaka vynikajúcej odolnosti voči vode, oderu, chemikáliám, extrémnym teplotám, vlhkosti a UV žiareniu vás tieto pásky nikdy nesklamú. Samozrejme, nájdete tu originálne pásky od oficiálnych výrobcov, ale k dispozícii sú aj kompatibilné pásky. Tie sa líšia len cenou, ale ich kvalita je rovnako jedinečná. Poďme si teda predstaviť produktové rady a ich označenia...  

 

 • Séria TZe/TZ (štandardné)
  • Štandardné pásky TZe a TZ sú najpoužívanejšie a používajú sa na tlač samolepiacich štítkov na označovanie rovných hladkých povrchov. Na rozdiel od papierových etikiet sú veľmi odolné a na rovných povrchoch vydržia niekoľko rokov.
  • Sú vhodné napríklad na označovanie políc, nábytku, počítačov a iných elektrických zariadení. Na povrchoch, ako sú kovy, sklo, plast alebo kartón, dokonale priľnú.
 • Séria TZe-S/TZ-S (silne lepiace)
  • Pásky TZe-S alebo TZ-S sú vďaka silnému lepidlu vhodné na značenie na štruktúrovaných povrchoch. Rovnako ako štandardné etikety TZe/TZ sú laminované, a teda vysoko odolné voči vplyvom prostredia.
 • Série TZe/TZ-FX (flexibilné)
  • Je označovanie káblov, rúrok alebo iných zaoblených predmetov vašou prioritou? Potom je tento typ štítkov určený práve pre vás. Sú veľmi pružné a laminované, vďaka čomu sú vhodné pre elektrikárov a iných remeselníkov. Ľahko priľnú na oblé alebo inak nerovné povrchy.
 •  Séria HSe (zmršťovacie bužírky)
  • Označené jako HSe jsou pouze smršťovací bužírky, které jsou vhodné k označování kabelů. Po vytištění se tyto pásky navléknou na kabel a po jejím zahřátí horkovzdušnou pistolí se takzvaně smrští a ke kabelu přilne.
 • Séria TZe/TZ-SE (tesnenie)
  • Tieto pásky produktového radu TZe/TZ-SE sú tzv. Bezpečnostné tesniace pásky, po ktorých odlepení je páska nenávratne poškodená a nedá sa nalepiť späť, pričom páska zostáva viditeľná.
 • Séria TZe/TZ-FA (nažehľovacie)
  • Pomocou týchto pások si budete môcť ozdobiť napríklad tričko menovkou. Pásku jednoducho nažehlite na akýkoľvek odev alebo textil pomocou žehličky.
 • Séria HGe/HGeS (vysokorýchlostné)
  • Tento typ pásky je veľmi podobný páskam TZe/TZ so štandardným lepidlom a sú rovnako vhodné na rovné a hladké povrchy. Jediným rozdielom je rýchlosť tlače symbolov na etiketu, preto spoločnosť Brother tento typ nazýva "vysokorýchlostný".
 • Séria TZe-R (textilné pásky)
  • Nelaminované textilné pásky so zamatovým povrchom sa označujú ako TZe-R. Tieto pásky môžete použiť na ozdobenie akéhokoľvek darčeka alebo dokonca remeselného výrobku.
 • Séria FLe (vlajočky)
  • Pásky FLe od spoločnosti Brother v tvare vlajky sú vhodné na označovanie káblov a vodičov. Kazeta obsahuje predrezané nelaminované štítky, ktoré sa rýchlo a jednoducho inštalujú.

 

Podľa čoho ešte vyberať pásky do štítkovača?

Najdôležitejším parametrom je, akú šírku pásky dokáže váš štítkovač potlačiť. Pásky sú dostupné v šírkach 6, 9, 12, 16, 18, 24 a 36 milimetrov. Pri výbere sa teda zamerajte predovšetkým na tento aspekt.

ĺžku vytlačených štítkov je možné nastaviť individuálne. Celková dĺžka štandardných pások je 8 metrov, v prípade série HSe pásky merajú 1,5 metra a v prípade pások STe 3 metre.

Druhým parametrom je samozrejme farba pásky. Každá páska je určená na tlač etikiet s konkrétnou farbou na konkrétny podklad.

S najčastejšie používanou páskou TZe-231/TZ-231 e​r​o​s vytlačíte etiketu, ktorá bude vytlačená čiernym textom na bielom podklade, a naopak s páskou TZe-325/TZ-325 vytlačíte etiketu s bielym textom na čiernom podklade. Existuje však mnoho farebných kombinácií, nielen čierna a biela. Medzi nimi sú napríklad aj pásky s fluorescenčnými farbami označené ako "signálne" vhodné na tlač výstražných nálepiek. Tie spoznáte podľa toho, že za klasickým označením TZe/TZ nasleduje písmeno B, C alebo D. Napríklad páska s názvom TZe-C41/TZ-C41.

Samostatnú skupinu tvoria aj pásky s metalickými farbami. Tie sú označené označením TZe/TZ-M (napríklad TZe-M911/TZ-M911). 

 

Doufáme, že se po našem článku už v značení pásek do štítkovačů Brother P-Touch vyznáte přece jen o něco lépe. Pokud byste chtěli poradit s tímto nebo čímkoliv jiným, určitě nás neváhejte kontaktovat. Rádi Vám zodpovíme všechny dotazy.