Viete, aký je rozdiel v páskach pre štítkovače Brother P-Touch?

Brother P-Touch sú ideálne na označovanie a organizáciu v rôznych priemyselných, kancelárskych a domácich prostrediach. Viete však, čo znamenajú všetky tie písmená v názvoch produktových radov pások Brother? V tomto článku vám to radi vysvetlíme a poradíme, ktoré pásky si vybrať pre vaše konkrétne použitie.

Štítkovače Brother P-Touch

Štítkovače Brother P-Touch sú vhodné na bežné označovanie káblov, vodičov, elektrických skriniek, ale aj na organizovanie rôznych predmetov v kanceláriách alebo domácnostiach, ako sú kartotéky, nábytok, koše alebo dokonca náradie pre domácich majstrov. Môžete si vybrať medzi stolnými alebo prenosnými, s klávesnicou alebo bez nej, s displejom alebo bez neho, ale rozhodne je z čoho vyberať. O tom, ako si vybrať správny štítkovač, sme už písali v článku "Výber správneho štítkovača - základné odporúčania a rady".

Aké sú teda typy pások?

Aby sme mohli štítkovače využívať naplno, musíme si k nim samozrejme zakúpiť pásky. Všetky sa predávajú vo forme kaziet, ktoré sa vkladajú do štítkovačov. Pásky pre štítkovače Brother P-Touch sa dodávajú z rôznych materiálov, v rôznych veľkostiach a farbách, ale majú niečo spoločné, a to, že boli špeciálne navrhnuté a starostlivo testované, aby vydržali aj tie najnáročnejšie podmienky. Vďaka vynikajúcej odolnosti voči vode, oderu, chemikáliám, extrémnym teplotám, vlhkosti a UV žiareniu vás tieto pásky nikdy nesklamú. Samozrejme, nájdete tu originálne pásky od oficiálnych výrobcov, ale k dispozícii sú aj kompatibilné pásky. Tie sa líšia len cenou, ale ich kvalita je rovnako jedinečná. Poďme si teda predstaviť produktové rady a ich označenia...  

 

 • Séria TZe/TZ (štandardné)
  • Štandardné pásky TZe a TZ sú najpoužívanejšie a používajú sa na tlač samolepiacich štítkov na označovanie rovných hladkých povrchov. Na rozdiel od papierových etikiet sú veľmi odolné a na rovných povrchoch vydržia niekoľko rokov.
  • Sú vhodné napríklad na označovanie políc, nábytku, počítačov a iných elektrických zariadení. Na povrchoch, ako sú kovy, sklo, plast alebo kartón, dokonale priľnú.
 • Séria TZe-S/TZ-S (silne lepiace)
  • Pásky TZe-S alebo TZ-S sú vďaka silnému lepidlu vhodné na značenie na štruktúrovaných povrchoch. Rovnako ako štandardné etikety TZe/TZ sú laminované, a teda vysoko odolné voči vplyvom prostredia.
 • Série TZe/TZ-FX (flexibilné)
  • Je označovanie káblov, rúrok alebo iných zaoblených predmetov vašou prioritou? Potom je tento typ štítkov určený práve pre vás. Sú veľmi pružné a laminované, vďaka čomu sú vhodné pre elektrikárov a iných remeselníkov. Ľahko priľnú na oblé alebo inak nerovné povrchy.
 •  Séria HSe (zmršťovacie bužírky)
  • Označené jako HSe jsou pouze smršťovací bužírky, které jsou vhodné k označování kabelů. Po vytištění se tyto pásky navléknou na kabel a po jejím zahřátí horkovzdušnou pistolí se takzvaně smrští a ke kabelu přilne.
 • Séria TZe/TZ-SE (tesnenie)
  • Tieto pásky produktového radu TZe/TZ-SE sú tzv. Bezpečnostné tesniace pásky, po ktorých odlepení je páska nenávratne poškodená a nedá sa nalepiť späť, pričom páska zostáva viditeľná.
 • Séria TZe/TZ-FA (nažehľovacie)
  • Pomocou týchto pások si budete môcť ozdobiť napríklad tričko menovkou. Pásku jednoducho nažehlite na akýkoľvek odev alebo textil pomocou žehličky.
 • Séria HGe/HGeS (vysokorýchlostné)
  • Tento typ pásky je veľmi podobný páskam TZe/TZ so štandardným lepidlom a sú rovnako vhodné na rovné a hladké povrchy. Jediným rozdielom je rýchlosť tlače symbolov na etiketu, preto spoločnosť Brother tento typ nazýva "vysokorýchlostný".
 • Séria TZe-R (textilné pásky)
  • Nelaminované textilné pásky so zamatovým povrchom sa označujú ako TZe-R. Tieto pásky môžete použiť na ozdobenie akéhokoľvek darčeka alebo dokonca remeselného výrobku.

 

Podľa čoho ešte vyberať pásky do štítkovača?

Najdôležitejším parametrom je, akú šírku pásky dokáže váš štítkovač potlačiť. Pásky sú dostupné v šírkach 6, 9, 12, 16, 18, 24 a 36 milimetrov. Pri výbere sa teda zamerajte predovšetkým na tento aspekt.

ĺžku vytlačených štítkov je možné nastaviť individuálne. Celková dĺžka štandardných pások je 8 metrov, v prípade série HSe pásky merajú 1,5 metra a v prípade pások STe 3 metre.

Druhým parametrom je samozrejme farba pásky. Každá páska je určená na tlač etikiet s konkrétnou farbou na konkrétny podklad.

S najčastejšie používanou páskou TZe-231/TZ-231 e​r​o​s vytlačíte etiketu, ktorá bude vytlačená čiernym textom na bielom podklade, a naopak s páskou TZe-325/TZ-325 vytlačíte etiketu s bielym textom na čiernom podklade. Existuje však mnoho farebných kombinácií, nielen čierna a biela. Medzi nimi sú napríklad aj pásky s fluorescenčnými farbami označené ako "signálne" vhodné na tlač výstražných nálepiek. Tie spoznáte podľa toho, že za klasickým označením TZe/TZ nasleduje písmeno B, C alebo D. Napríklad páska s názvom TZe-C41/TZ-C41.

Samostatnú skupinu tvoria aj pásky s metalickými farbami. Tie sú označené označením TZe/TZ-M (napríklad TZe-M911/TZ-M911). 

 

Doufáme, že se po našem článku už v značení pásek do štítkovačů Brother P-Touch vyznáte přece jen o něco lépe. Pokud byste chtěli poradit s tímto nebo čímkoliv jiným, určitě nás neváhejte kontaktovat. Rádi Vám zodpovíme všechny dotazy.