Vyberáme správny štítkovač - základné odporúčania a rady

Tlačiarne štítkov sú pomerne častou výbavou mnohých kancelárií. Osvedčili sa pri označovaní kancelárskeho nábytku, zakladačov i dokumentov, no ich uplatnenie je oveľa pestrejšie ako si dokážeme vôbec predstaviť a dnes ich služby využívajú nielen spomínané kancelárie, či domácnosti, ale aj rôzne odvetvia priemyslu. Výber správneho štítkovača je teda úplne namieste.

Vyberajte podľa účelu použitia

Na trhu nájdete množstvo modelov od rôznych značiek. K dispozícii sú štítkovače od spoločností Brother, Dymo, či Casio. Každý zo spomenutých výrobcov je zárukou špičkovej kvality štítkovača a preto je v princípe úplne jedno, pre ktorú značku sa napokon rozhodnete.

Z tohto pohľadu bude pred kúpou zariadenia na tlač štítkov oveľa dôležitejšie zadefinovať si, aké kritériá musí štítkovač spĺňať a na aké účely bude využívaný. Bolo by totiž zbytočné kupovať zariadenie, ktorého potenciál nevyužijete naplno alebo naopak, načo vám bude štítkovač, ktorý nezvládne tlačové úlohy. Alternatív sa ponúka viacero. Siahnuť môžete po priemyselných alebo stolných štítkovačoch a špecifickými výhodami disponujú ručné tlačiarne štítkov.

Priemyselné štítkovače v znamení efektivity

Spoločnou črtou priemyselných štítkovačov je vysoká odolnosť a efektivita. Priemyselné štítkovače si hravo poradia s veľkými objemami tlače štítkov. Použité môžu byť na rýchle označenie paliet, krabíc, materiálov alebo regálov v skladoch veľkých spoločností a firiem. Samozrejme ide iba o časť možného využitia priemyselných štítkovačov. Vo firmách sa podobným spôsobom uplatnia tiež stolné štítkovače,ktoré pomôžu prehľadne označiť a zorganizovať všetko potrebné v kancelárii i v sklade.

Pozornosť si zaslúžia aj ručné štítkovače

Mobilné alebo ak chcete ručné štítkovače ponúkajú moderný dizajn a kompaktné rozmery. Ľahko sa ovládajú prostredníctvom klávesnice a displeja. Sú ideálne na tvorbu odolných štítkov a vďaka univerzálnosti použitia si našli svoje miesto v kanceláriách i domácnostiach. S obľubou ich však využívajú aj niektoré odbory, ako sú napríklad elektrikári. Tí ich radi používajú na tvorbu štítkov, ktorými označia rôzne káble a ističe. Ak možno hľadáte ručný štítkovač, ktorý sa ľahko používa kdekoľvek v teréne, práve zariadenie Casio KL-HD1 môže byť perfektnou voľbou.

Pri výbere zohľadnite šírku pásky

Štítkovače sa líšia rôznymi predinštalovanými funkciami, no pri výbere správneho zariadenia treba zobrať do úvahy aj šírku pásky, ktorú je schopný štítkovač potlačiť. Väčšina ručných štítkovačov pracuje s páskami do 18 mm a preto ak budú požadované širšie rozmery, budete sa musieť poobzerať po inom zariadení.

Výbornou inšpiráciou môže byť tlačiareň štítkov Casio KL-7400 s integrovanou funkciou náhľadu tlače, ktorá je schopná tlačiť na pásky so šírkou od 6 do 24 mm. Pri výbere pásky môžete prihliadať nielen na jej odolnosť voči oderu, vode, či UV žiareniu, ale aj na farbu tlače a farebnosť podkladu.

Bez povšimnutia nenechajte rozlíšenie a funkcie

O vhodnosti štítkovača môže rozhodnúť rozlíšenie tlačiarne štítkov a vybavenie zariadenia. Pri rozlíšení je to viac menej jasné, pretože väčšina štítkovačov tlačí v rozlíšení 200 dpi, ktoré bohato stačí pre dobrú čitateľnosť hoci aj drobnejšieho textu. Ak však budete tlačiť skutočne zložitú grafiku a logá, môžete samozrejme siahnuť po štítkovačoch s vyšším rozlíšením.

Pri funkciách je to podobné. Už modely s vynikajúcim pomerom ceny disponujú potrebnými predinštalovanými funkciami, no so stúpajúcou cenou samozrejme dostanete zariadenie so širšími možnosťami pri tvorbe štítkov. Viaceré funkcie výrazne uľahčujú prácu a šetria váš čas, takže si pri konkrétnom modeli všímajte všetky parametre prístroja.    

Veľa môže napovedať konektivita štítkovača

Konektivita tlačiarne štítkov naberá na osobitnom význame najmä vtedy, ak sa plánujete pripojiť k počítaču, aby ste štítky vylepšili vlastnou grafikou alebo použili nové fonty. Ak však nemáte ambície využívať profesionálny softvér na tvorbu štítkov a nechystáte sa nejako zásadnejšie upravovať štítky, tak si vystačíte s nastavenými efektmi, ilustráciami, logami i štýlmi a formátmi tlače. Štítky z klávesnice budú možno na pohľad jednoduchšie, ale rovnako profesionálne.

TIP: Štítkovače Brother, Dymo a Casio sú skvelí pomocníci. Pozrite sa, kde všade ich môžete použiť.