Vyberáme tlačiareň do domácnosti (sprievodca)

Informácie hýbu svetom. V záplave noviniek sa však človek dokáže čoraz ťažšie zorientovať. A platí to aj pre oblasť tlačiarenskej techniky.  Vybrať si tú správnu tlačiareň do domácnosti môže byť o to ťažšie, keď sa pozrieme aká široká ponuka týchto zariadení je v súčasnosti na trhu.

Sami sme pred výberom tlačiarne už párkrát stáli a preto vieme z vlastnej skúsenosti povedať, že naozaj bolo z čoho vyberať. V nasledujúcich riadkoch sa vám preto pokúsime priniesť niekoľko užitočných rád, ako by ste mali vyberať tlačiareň do domu.  

Základné jednoúčelové modely tlačiarní, multifunkčné atramentové alebo laserové zariadenia vybavené sofistikovanými technológiami alebo tlačiarne schopné vysokého pracovného nasadenia. V princípe každé zo spomenutých zariadení môže spĺňať vaše očakávania. Aby tomu však bolo naozaj tak, bude vhodné ak si pred výberom ujasníte, aký účel bude vo vašej domácnosti plniť.

Tlačiareň do domácnosti – pred jej výberom si stanovte priority

Vo všeobecnosti sa odporúča pri výbere tlačiarne do domácnosti zohľadniť plánovanú frekvenciu tlače a objem tlače. Teda ako často budete tlačiť a koľko stránok v priemere bude musieť prejsť tlačiarňou. Iné nároky alebo požiadavky budete mať na tlačiareň do domu v prípade, že budete tlačiť iba sporadicky a iné vtedy, keď tlačiareň bude musieť pravidelne zvládať vášmu vysokoškolákovi vychrliť desiatky stránok skrípt. 

Ďalej bude vhodné zvážiť, či budete preferovať iba čierno-bielu tlač alebo chcete tlačiť aj farebné grafické dokumenty, poprípade fotografiez rodinných osláv a spoločných dovoleniek. Zamyslieť by ste sa mali aj nad funkčnosťou tlačiarne. Možno nie hneď, ale neskôr sa totiž môže okrem tlače celkom hodiť tlačiareň do domácnosti s možnosťou skenovania alebo kopírovania dokumentov.

Po zadefinovaní si priorít a očakávaní od vašej novej tlačiarne tak budete môcť vylúčiť tie zariadenia, ktoré by ste vzhľadom na vaše konkrétne potreby kupovali zbytočne.

Aká tlačiareň do domácnosti je teda pre mňa vhodná?

Podľa účelu môže byť odpoveď na otázku pomerne jednoduchá. Zvyčajne totiž používateľov tlačiarní môžeme rozdeliť do dvoch štandardných kategórií alebo ak chcete skupín.

Prvá skupina tlačiareň do domácnosti používa skôr výnimočne a tlačí farebne aj čierno-bielo. No a v druhej skupine sú používatelia, ktorí tlačia takmer denne a väčšie objemy predovšetkým čierno-bielych dokumentov.

Ak teda tlačíte príležitostne alebo iba nevyhnutné doklady, pričom využívate čiernobielu i farebnú tlač, nemáte čo riešiť. Siahnite po atramentovej tlačiarni. Tlačiareň do domu s touto technológiou je navyše vyrábaná v multifunkčnom prevedení takže môžete ju využiť aj na skenovanie alebo kopírovanie dokladov.  

V prípade frekventovanej a veľkoobjemnej tlače bude ideálna laserová tlačiareň. Takéto zariadenia sa vyznačujú rýchlou a ekonomickou tlačou. Podobne ako atramentové aj laserové tlačiarne možno dostať v multifunkčnom prevedení. Samostatnou kapitolou sú potom používatelia, ktorí si chcú vytlačiť kvalitné fotografie. Pre tých sa hodí sublimačná tlačiareň alebo atramentová tlačiareň.

Zvážte výdavky na tlač

Bolo by veľkou chybou myslieť si že, kúpou tlačiarne sa vaše výdavky končia. V niektorých prípadoch sú následné finančné položky za náplne vyššou záťažou pre rodinný rozpočet ako kúpa samotnej tlačiarne.

Znovu sa tak dostávame k dôležitosti zváženia spomínaného objemu tlače. Možnou  kompenzáciou by však mohlo byť používanie alternatívnych náplní, ktoré sú za istých okolností vhodnou alternatívou originálnych cartridgov. Samozrejme za predpokladu, že siahnete po kvalitných náplniachZa úvahu však stojí aj svojpomocné naplnenie cartridga. Ak vás táto možnosť oslovila prečítajte si náš článok s návodom Ako naplniť cartridge.

Pozrite sa na ďalšie schopnosti tlačiarne

Pri výbere môžu rozhodovať aj také detaily ako je obojstranná tlač, alebo funkcie priamej tlače, či tlače k okraju papiera. Z nich však vyzdvihneme predovšetkým obojstrannú tlač, ktorá významným spôsobom prispieva k úspore papiera a preto by mala byť jedným z rozhodujúcich kritérií pri výbere tlačiarne.

Podobne na tom je aj možnosť bezdrôtového pripojenia tlačiarne do lokálnej počítačovej siete. Prostredníctvom Wi-Fi tlačiarne tak môžete komfortne tlačiť grafické, či textové dokumenty z akéhokoľvek počítača, notebooku, smartfónu alebo tabletu v dome. No a čo je dôležité, tlačíte z ktoréhokoľvek miesta v dome bez toho, aby ste museli byť v blízkosti tlačiarne. Mimochodom Wi-Fi tlačiarňam sme venovali samostatný článok. Ak vás táto téma zaujíma prečítajte si 4 dôvody, prečo domov potrebujete Wi-Fi tlačiareň.

Víťaza dnes nevyhlásime

Z pochopiteľných dôvodov nie je možné jasne určiť akú tlačiareň si máte vybrať. Požiadavky na tlačiareň sú totiž individuálne a individuálne bude napokon aj rozhodnutie. Pri výbere tlačiarne sa však pokúste zohľadniť všetky vaše očakávania a nerobte kompromisy. Vyberte si takú tlačiareň do domu, ktorá sa bude najviac približovať vašim skutočným potrebám.