Výhody a nevýhody atramentovej tlačiarne

Všetky typy tlačiarní majú svoje silné stránky, no aj slabšie miesta. Dnes sa pozrieme na výhody a nevýhody atramentových tlačiarní, ktoré napriek  konkurencii laserových tlačiarní dlhodobo vedú rebríčky najpredávanejších zariadení.

Čím si vás získa atramentová tlačiareň

Atramentové tlačiarne sú často vyrábané v multifunkčnom prevedení, takže okrem tlače budete môcť zariadenie využívať na kopírovanie i skenovanie. Moderné atramentové tlačiarne však vo všeobecnosti ponúkajú aj ďalšie dôležité funkcie, ktoré sa uplatnia pri plnení bežných domácich tlačových úloh i pri náročnejšej kancelárskej práci. Podporujú zároveň množstvo inovatívnych technológií a aplikácií, ktoré samotný proces tlače výrazným spôsobom zjednodušujú a v konečnom dôsledku aj zrýchľujú.

Atramentová tlačiareň samozrejme umožňuje pohodlnú tlač zo smart zariadení, vďaka čomu viete zadávať tlačové úlohy z mobilného telefónu, tabletu alebo notebooku z ktoréhokoľvek miesta budovy, pričom nemusíte byť pripojení ani do siete. Atramentové tlačiarne sú povestné svojim kompaktným prevedením, takže na vašom pracovnom stole, či polici budú zaberať len minimum miesta a pri plnení iných pracovných úloh vás nebudú nijako obmedzovať. Spoločnou črtou všetkých atramentových tlačiarní je však predovšetkým nízka cena i kvalitná tlač s ostrým textom a žiarivými farbami.

Výhody atramentovej tlačiarne v kocke:

 •  priaznivá obstarávacia cena,
 • aj tie najlacnejšie modely ponúkajú skenovanie a kopírovanie,
 • príťažlivý dizajn, malé rozmery,
 • možnosť čiernobielej aj farebnej tlače,
 • top kvalita tlače fotografií,
 • vysoká kvalita tlače textových, či grafických dokumentov,
 • zariadenie hravo zvládne potlač CD/DVD,
 • problémom nie je tlač na magnetické a samolepiace papiere,
 • atramentová tlačiareň si poradí s klasickým rozmerom kancelárskeho papiera A4 rovnako dobre ako s inými formátmi médií.

Nevýhody atramentovej tlačiarne

Atramentové tlačiarne nie sú najvhodnejšou alternatívou pre frekventovanú tlač s vyššími objemami výtlačkov. Na takúto tlač sa hodia skôr laserové tlačiarne. Atramentové tlačiarne sa často spájajú s vyššími nákladmi na tlač a možno ste počuli aj o ich náročnejšej údržbe kvôli možnému zaschnutiu atramentu v tlačových hlavách. Tieto nevýhody sú však v súčasnosti eliminované na minimum. V prvom prípade cenovo dostupnými kompatibilnými atramentovými kazetami, s ktorými ste schopní tlačiť vo vysokej kvalite za vynikajúcu cenu všetky dokumenty a fotografie. Pri tlači môžete využívať tiež ekonomické režimy prevádzky, ktoré znížia spotrebu atramentu.

V druhom prípade, teda v súvislosti so zasychaním atramentu sa môžete s problémom  jednoducho vysporiadať pravidelnou tlačou a používaním originálnych atramentových náplní. Do úvahy prichádzajú tiež čistiace funkcie tlačiarne.

Nevýhody atramentovej tlačiarne v kocke:

 • vhodná skôr pre občasnú tlač, resp. pre malý a stredný objem tlače,
 • spravidla vyššie náklady na tlač, cena tlače sa odvíja od typu náhradných náplní,
 • v porovnaní s laserovými tlačiarňami častejšia výmena atramentových náplní,
 • vyššie riziko vysychania atramentu,
 • náročnejšia údržba spojená s vysychaním atramentu, ktorý môže upchať trysky tlačovej hlavy,
 • menšia vodeodolnosť atramentu,
 • atramentové výtlačky vystavené pôsobeniu priamych slnečných lúčov zvyknú po nejakom čase vyblednúť.

Stručné resumé

Pri pohľade na konkrétne benefity i nevýhody zariadenia je zrejmé, že atramentové tlačiarne sa uplatnia predovšetkým v domácnostiach, ale pozornosti by nemali ujsť ani menším, či začínajúcim firmám. V domácnosti alebo vo firemnej kancelárii sa dokážu rovnako dobre uplatniť samostatné atramentové tlačiarne, ako multifunkčné zariadenia, ktoré okrem tlače zvládnu skenovanie a kopírovanie.

Výber správnej tlačiarne sa samozrejme musí odvíjať iba od vašich reálnych potrieb a očakávaní, takže zvážte svoje individuálne požiadavky a podľa nich sa rozhodnite pre atramentovú alebo laserovú technológiu tlače. Rozhodovanie vám môže uľahčiť článok ako vybrať tlačiareň.