3D tlači sme venovali pozornosť už v jednom z našich minulých príspevkov. Predstavili sme vám v ňom auto Strat, ktoré bolo prostredníctvom 3D tlačiarní vyrobené spoločnosťou Local Motors. Dnes sa zameriame na 3D tlačiarne určené na použitie v domácnosti.
Vývoj nových technológií napreduje míľovými krokmi. Kým ešte nedávno si 3D tlačiarne mohli dovoliť používať pri výrobe vysokokvalitných výrobkov, odliatkov a nástrojov iba naozaj solventné priemyselné firmy, v posledných mesiacoch sme čoraz častejšie svedkami správ o aktívnom využívaní technológie 3D tlače v medicíne. Tam sa tieto šikovné zariadenia osvedčili predovšetkým pri výrobe funkčných implantátov a protéz, no pomáhajú aj pri výučbe medikov.
Moderné výdobytky vedy a techniky si však prirodzene chceme užívať všetci, no a vďaka výrobe novej generácie 3D tlačiarní si tento luxus môže dovoliť naozaj každý. Miniaturizácia tlačiarní priniesla totiž nielen zmenšenie rozmerov, ale aj niekoľkonásobné zníženie ceny. Po atramentových alebo laserových tlačiarňach si tak domov pokojne môžete kúpiť aj 3D tlačiareň. Aby sme však nechodili ako okolo horúcej kaše, najlepšie bude, keď sa pozrieme na to, aké druhy 3D tlačiarní prichádzajú do úvahy a aké predstavy dokáže zhmotniť domáca 3D tlačiareň.
3D tlačiarne sa v princípe delia podľa použitej technológie tlače, veľkosti pracovnej plochy a podľa materiálu, ktorý pri tlači „konzumujú“. Tlačiarne sa samozrejme líšia aj presnosťou a jemnosťou tlače. Nebudeme vás tu trápiť podrobným popisovaním jednotlivých technológií, no tie najdôležitejšie informácie si predsa len aspoň okrajovo spomenieme.
V súčasnosti sú k dispozícii hotové tlačiarne, ktoré stačí pripojiť k počítaču a používať alebo stavebnicové modely 3D tlačiarne. Tie sa predávajú v rozloženom stave ako technická stavebnica. Obavy však mať nemusíte. Skompletovanie a prvé rozbehnutie tlačiarne nezaberie viac ako hodinu. Tlačiarne môžu používať FDM (Fused Deposition Modeling) alebo SLA (stereolitografia) technológiu tlače. V prvom prípade zariadenie vytvára v horizontálnej rovine vrstvu po vrstve pomocou tavenia materiálu (ABS, PLA, PET či PVA vlákna). Pri SLA technológii je na vytváranie predmetu využívaný laserový lúč, ktorý jednotlivé vrstvy vykresľuje na polymérovú živicu. SLA metóda je presnejšia, no pravdou je aj to, že je drahšia.
Z toho čo sme doteraz uviedli je zrejmé, že niektoré tlačiarne budú mať navrch a paleta výrobkov, ktoré si budete môcť podľa digitálneho 3D modelu alebo na základe už existujúcej predlohy vytlačiť bude pri drahších modeloch o niečo pestrejšia a kvalitnejšia.
Nečakajte však zázraky. Vyššie spomenuté implantáty alebo telesné orgány s domácimi 3D tlačiarňami nevytlačíte, no malé súčiastky, detské hračky alebo aj komplexnejšie modely určite áno. Zoznam domácich výrobkov tým samozrejme nekončí. Fantázii sa medze nekladú a tlačiarne bez problémov zvládnu vytlačiť rôzne moderné šperky, misky, tanieriky, vázičky, ale aj praktické stojančeky či iné užitočné drobnosti do domácnosti.