Kde umiestniť tlačiareň? Poradíme vám!

Vďaka dlhoročnému vývoju a inováciám sa súčasné tlačiarne môžu pochváliť profesionálnou kvalitou tlače, ktorá ide ruka v ruke s vysokou rýchlosťou výtlačkov. Tlačiarne prirodzene potešia množstvom šikovných funkcií a tiež ergonomickým dizajnom i kompaktnými rozmermi. Tlačiarne tak nezaberú veľa miesta, no aby práca s nimi bola naozaj príjemná a jednoduchá, mali by sme pri ich umiestnení v domácnosti či v kancelárii predsa len dodržať zopár základných odporúčaní.

Hneď na úvod treba povedať, že vhodnému umiestneniu tlačiarne sa oplatí venovať primeranú pozornosť aj z iných dôvodov. Aj keď si to totiž možno mnohí z vás v plnej miere neuvedomujú, výber vhodného miesta je dôležitý nielen po praktickej stránke, ale aj z pohľadu bezporuchovej prevádzky a celkovej životnosti tlačiarne. Moderné tlačiarne a multifunkcie umožňujúce obojstrannú tlač, kopírovanie, skenovanie alebo faxovanie reprezentujú konštrukčne náročnejšie zariadenia takže niet divu, že ich najväčšími nepriateľmi sú prach, vlhkosť a časté striedanie teplôt.

Tlačiarni doprajte miesto s dobrou cirkuláciou vzduchu mimo tesnej blízkosti vykurovacieho telesa

Nadmerná prašnosť môže byť príčinou zvýšeného opotrebovávania tlačiarne, no pokojne môže stáť aj za nežiadúcim generovaním statickej elektriny, ktorá môže spôsobovať množstvo nepríjemných efektov. V dôsledku častého a výrazného striedania teplôt môže zasa dochádzať ku kondenzácii. Vlhkosť na komponentoch zariadenia  môže viesť  k skratu alebo inému poškodeniu tlačiarne a preto rada umiestniť tlačiareň na také miesto, ktoré sa postará o elimináciu spomenutých faktorov nebude žiadnym prekvapením.

Napriek uvedenému však obavy mať nemusíte. V bežných domácnostiach ani v kanceláriách sa s takýmito extrémnymi podmienkami tlačiarne vysporiadať nemusia a preto tlačiarni úplne postačí miesto na pracovnom stole. Na stole môže byť navyše poruke nielen multifunkčná tlačiareň, ale vďaka zásuvkám stola aj kancelárske papiere, obálky a iné užitočné drobnosti.

Ostať nemusí iba pri pracovnom stole

Veľkou výhodou tlačiarní so zabudovanou funkciou Wi-Fi je možnosť zdieľania jedného zariadenia viacerými osobami. Napríklad rodinou doma alebo kolegami v kancelárii. Pri týchto zariadeniach však vystupuje do popredia ešte jeden ich benefit. Ak tlačiareň z nejakého dôvodu nemôžete mať na pracovnom stole, dá sa umiestniť takmer kdekoľvek. Nie ste limitovaní žiadnym pripájacím káblom, takže multifunkčná tlačiareň s Wi-Fi modulom môže byť umiestnená hoci aj niekde na polici vo vedľajšej miestnosti. Samozrejme za predpokladu, že sa polička pod jej váhou neprelomí.

Pri hľadaní miesta pre tlačiareň treba zobrať do úvahy ešte jeden faktor a tým je hlučnosť tlačiarne. V domácej pracovni sa pravdepodobne vyššou hlučnosťou tlačiarne zaoberať nemusíte, nakoľko tlačových úloh je v porovnaní s firemným prostredím dramaticky menej a tichým režimom, či inými opatreniami sa dá znížiť hlučnosť tlače na minimum. Naopak, v pracovných kolektívoch a pri veľkých firemných zariadeniach je situácia s hlučnosťou neporovnateľne odlišná a nemôže ostať bez povšimnutia.

Tlačiarne v kanceláriách nesmú komplikovať prácu

Veľké objemy tlače v kancelárii s viacerými používateľmi sú nepochybne rušivým elementom. Aj keď vhodným umiestnením tlačiarne niekde na ľahko dostupnom mieste kancelárie vytvoríte všetkým užívateľom tlačiarne približne rovnaké podmienky na prácu so zariadením, problémom s hlučnosťou zostane. Jediným východiskom, ako teda zabrániť vzájomnému vyrušovaniu, bude umiestnenie zariadenia na chodbu alebo do inej, na tieto účely určenej miestnosti.

Táto alternatíva je napokon zaujímavá ešte aj z iného uhla pohľadu. Ako iste mnohí z vás viete, na kvalitu tonerového prášku v kazetách alebo atramentu v atramentových náplniach má veľký vplyv správne skladovanie. Nuž a práve v špeciálnej miestnosti s umiestnenou firemnou tlačiarňou môžete vytvoriť ideálne podmienky nielen na tlač dokumentov, ale aj na skladovanie tonerov a cartridgov.

Tip: Ako skladovať tonery a cartridge tak, aby vydržali čo najdlhšie?