Pravdepodobne sme to zažili všetci - poruchy tlače, chybové hlásenia, vysypané atramentové kazety atď. Každá chyba pri tlači môže mať svoju príčinu a nemusí to byť vždy chyba zakúpenej kazety alebo chyba vašej tlačiarne. V tomto článku zhrnieme tie chyby tlače vašej atramentovej tlačiarne alebo atramentového multifunkčného zariadenia, ktoré sa opakujú najčastejšie, a poskytneme vám tipy, ako sa im vyhnúť, prípadne ako ich môžete odstrániť.
Podobne ako v prípade tonerov môže ísť o nesprávnu manipuláciu počas prepravy alebo o výrobnú chybu.
Určite nevkladajte kazetu do atramentovej tlačiarne alebo atramentového multifunkčného zariadenia a pošlite ju rovno na reklamáciu.
Podobne ako pri toneroch pôjde s najväčšou pravdepodobnosťou o chybný čip alebo iné s ním spojené chyby.
Skúste vybrať atramentovú cartridge a vyčistiť jej kontakty, najlepšie handričkou z mikrovlákna (aby ste nepoškriabali čip). Môžu byť mierne zoxidované, a to môže brániť kontaktu s atramentovou tlačiarňou alebo atramentovým multifunkčným zariadením. Mnohokrát však pomôže jednoduché vybratie a opätovné vloženie kazety do tlačiarne.
TIP OD NÁS: Na čo vás chce upozorniť vaša laserová tlačiareň? Chyby a hlášky pri tlači
Prečo?
Vynechané miesta na vytlačených častiach papiera alebo farby, ktoré sa líšia od farieb na obrazovke? Bohužiaľ, príčin je viacero, ale najčastejšie ide o chybnú tlačovú hlavu, zlú kalibráciu tlačiarne alebo prázdnu kazetu.
V prípade atramentových tlačiarní a atramentových multifunkciích to bude s najväčšou pravdepodobnosťou tlačová hlava a upchaté trysky, na čo by vás mala tlačiareň zvyčajne upozorniť chybovým hlásením.
Najskôr skontrolujte stav kazety, či nedošlo k úniku v tlačiarni alebo či nie je kazeta nesprávne umiestnená. Potom skontrolujte trysky a pomocou programu údržby tlačiarne ich niekoľkokrát dôkladne vyčistite. Ako poslednú možnosť, ktorú môžete urobiť sami, skontrolujte, či máte aktualizovaný softvér vrátane ovládačov tlačiarne. Ak však nič z toho nepomôže, nezostáva vám nič iné, ako zveriť atramentovú tlačiareň alebo multifunkčné zariadenie do rúk servisu.
Kto môže za pruhy na papieri alebo za jednu vynechanú farbu? Zaschnutá atramentová kazeta. Môže to byť tým, že ste s tlačiarňou dlho netlačili, ale dôvodov môže byť, samozrejme, viacero. Preexpirované atramentové kazety, neodborne naplnené kazety, umiestnenie atramentovej tlačiarne alebo atramentového multifunkčného zariadenia v blízkosti ohrievača alebo na priamom slnečnom svetle, alebo dokonca ich nesprávne skladovanie.
Každá tlačiareň má funkciu automatického čistenia atramentovej hlavy, ktorú možno spustiť softvérovým ovládačom tlačiarne v počítači, ale niektoré tlačiarne túto funkciu umožňujú priamo zo svojho ovládacieho panela. Ak ste netlačili naozaj dlho, často je lepšie túto funkciu spustiť niekoľkokrát, kým sa kazeta opäť prebudí k životu. Ak však ani to nepomôže, namiesto toho, aby ste sa pokúšali o akékoľvek ručné čistenie (ktoré môže tlačiareň vážne poškodiť), je lepšie kúpiť si novú kazetu a pokúsiť sa nabudúce vyhnúť tejto nepríjemnosti.
Toto je samozrejme najhorší možný scenár a chápeme, že ak potrebujete súrne vytlačiť nejaký dokument, môže vám to spôsobiť menší "infarkt". Najprv však skúste skontrolovať, či tlačiareň nie je vypnutá, či je správne pripojená alebo či má nainštalovaný ovládač. Až potom začnite panikáriť.
V najjednoduchšom prípade tlačiareň zapnite alebo ju správne pripojte k počítaču či bezdrôtovej sieti. To je ale zázrak, čo? Iste si hovoríte, že je to predsa úplne jasné, ale môže sa to stať každému. Ak je však všetko v poriadku, skúste reštartovať tlačiareň a počítač a preinštalovať ovládače k atramentovej tlačiarni alebo atramentovému multifunkčnému zariadeniu. Ani to nepomohlo? Nuž, stále máte dve možnosti. Obnoviť tlačiareň podľa príručky a nastaviť ju ako novú, alebo poslednou z nich je opäť priniesť tlačiareň do príslušného servisného strediska.
Môže sa to, samozrejme, stať pri laserových tlačiarňach a laserových multifunkciích.
Najprv sa uistite, že používate správny papier na tlač, že ho vkladáte správne a v správnom množstve. Nemal by byť pokrčený, pretože to uľahčuje jeho zaseknutie. Ak sa už táto nepríjemnosť stane, nevyťahujte papier z tlačiarne silou, ale vyťahujte ho postupne a opatrne. Ak dôjde k jednému zaseknutiu papiera, často stačí zastaviť tlač a nechať papier vyjsť z tlačiarne. Ak však dôjde k zaseknutiu papiera v dôsledku nadmerného počtu listov v tlačiarni, neodporúčame vyťahovať celý stoh naraz, ale postupne vyberať papiere po menších množstvách, najlepšie od stredu stohu alebo od spodnej časti. Tým by ste mali zabrániť poškodeniu hornej časti, ktorá je na to náchylnejšia, a tak ju odblokovať.
Pravdepodobne ste nastavili tlač na iný typ papiera alebo kvalitu tlače.
Prejdite do nastavení tlačiarne a vo vlastnostiach tlače zmeňte typ papiera na obyčajný papier. Ak tlačíte cez bezdrôtovú sieť, môže tlač spomaľovať zlý signál alebo niečo v okolí tlačiarne. Predposlednou a lepšou možnosťou môže byť chybný čip kazety. Poslednou a najmenej príjemnou možnosťou je, že nastavenia softvéru alebo parametre tlačiarne sú už zastarané, v takom prípade odporúčame zaobstarať si novú atramentovú tlačiareň alebo atramentové multifunkčné zariadenie.
Dúfame, že sme vám týmto článkom aspoň trochu pomohli pri riešení prípadných chýb tlače a že budete vedieť, ako sa im v budúcnosti vyhnúť. Ako ste si možno všimli, väčšine problémov predchádzajú zlé atramentové kazety alebo chyby používateľa. Preto vždy myslite na to, že sa oplatí zaobstarať si kvalitné kazety do tlačiarní a multifunkčných zariadení všetkých typov, či už originálne alebo kompatibilné. Ak máte akékoľvek otázky, kontaktujte nás e-mailom alebo telefonicky. Radi vám poradíme.
Sára z CDRmarket