Spoločnosť HP koncom minulého roka zverejnila správu, v ktorej prináša praktické postrehy a predpovede, ktoré trendy pre 3D tlač ovplyvnia výrobné a podnikateľské prostredie počas najbližších 12 mesiacov.
Kým správa na rok 2019 zdôrazňovala význam začlenenia umelej inteligencie alebo presnejšie povedané strojového učenia do 3D tlače, v roku 2020 má podľa prognóz narastať potenciál digitálnej výroby 3D tlače naprieč viacerými priemyselnými odvetviami. Z našich článkov už iste dobre viete, že zdravotnícke 3D aplikácie sa bežne a vo veľkej miere používajú v medicíne, na výrobu chirurgických pomôcok, funkčných implantátov či protéz.
No a predstavili sme vám aj automobil STRAT z dielne či skôr z tlačiarne firmy Local Motors. Toto auto samozrejme nespomíname iba náhodou, pretože podľa predpovedí spoločnosti HP v súvislosti s 3D tlačou zažije veľký boom práve automobilový priemysel.
Zváranie je už tradične jednou z najviac automatizovaných fáz výroby automobilu. Automatizácia však každým rokom narastá a je iba otázkou času, kedy 3D tlačiarne zvládnu tlačiť kov do plastových častí, vykonávať povrchovú úpravu alebo zabudovávať motory do plastových dielov.
To však nie je všetko. Globálne trendy spolu s novými očakávaniami a predstavami dramaticky zmenili takmer každý aspekt automobilového priemyslu, ktorý výrobou elektromobilov deklaroval svoju pripravenosť na zásadnú transformáciu. Nuž a práve pri výrobe elektromobilov spoločnosť HP predpovedá 3D tlači veľký úspech. Dôvod je prozaický.
Výrobu elektromobilov zvyšujú a v najbližších mesiacoch, či rokoch budú zvyšovať všetky spoločnosti. Napríklad Volkswagen do roku 2022 plánuje uviesť na trh až 1 milión takýchto vozidiel. Ak sa to VW podarí, predbehne dokonca kalifornskú Teslu a stane sa lídrom. Čo je však z tohto pohľadu rozhodujúce, výroba elektromobilov si vyžiada enormne veľké objemy súčiastok, ktoré v rámci konkurencieschopnosti môžu výrobcovia pokryť práve 3D tlačou.
Hoci si to niekedy neuvedomujeme, 3D tlač stále viac a viac vstupuje do našich životov. Výrobcovia obuvi aplikujú túto progresívnu technológiu na návrh výrobku už pomerne dlhý čas, rovnako ako na výrobu určitých komponentov topánok.
Technológiu 3D tlače pri výrobe niektorých častí obuvi má pomerne dobre zvládnutú spoločnosť ADIDAS, ale v blízkej budúcnosti sa k nej pridajú aj ďalší výrobcovia. Problémom nemá byť už ani tlač kompletnej obuvi. Predpovede sú teda viac ako optimistické, technológia 3D tlače má údajne v najbližšej dekáde v celosvetovom meradle zvýšiť tržby výrobcov obuvi minimálne o 6 miliárd dolárov.
3D tlač vnesie nový vietor do stomatológie a očnej optiky
Digitálna výroba s 3D tlačou neobišla viaceré medicínske odbory, očná optika a stomatológia samozrejme nie sú výnimkou. Doplnková výroba pre očnú optiku alebo pre digitálnu stomatológiu s 3D modelmi zubov a neviditeľnými strojčekmi má už teraz poriadne našliapnuté a v budúcnosti bude mať iba stúpajúcu tendenciu. Potenciál 3D tlače a jej aplikácie však bude postupne naplno využívať regeneratívna medicína i iné lekárske špecializácie.