Nehoda s rozsypaným tonerom? Vďaka týmto radám nenecháte nič na náhodu a oblečenie bude zasa ako nové

Výmena tonera na laserovej tlačiarni je pomerne jednoduchá záležitosť, no o odstraňovaní jemného tonerového prachu z trička či nohavíc sa to však už žiaľ povedať nedá.  Aj keď takéto „maléry“ nie sú veľmi časté, občas sa len predsa stanú. Ako teda efektívne a pokiaľ možno čo najšetrnejšie odstrániť z odevných kúskov toner? Všetko užitočné sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Neopatrnosť alebo výrobná chyba? Po nehode nehrá hlavnú rolu

Výrobcovia tlačových valcov a tonerov dokonale rozumejú vnútornej konštrukcii tonerovej kazety a funkcii všetkých komponentov vnútri tlačového systému. Vďaka precíznej logistike, optimalizácii výroby, dodržiavaniu prísnych noriem a dôkladnej kontrole v súlade s normami ISO sú spomenuté nehody s tonerovým prachom veľmi vzácne a ak sa už stanú, tak sú skôr záležitosťou neopatrnej manipulácie s tonerovou kazetou, ako výsledkom výrobnej chyby. Tá sa samozrejme na 100 % vylúčiť nedá.

Nech je to už však akokoľvek, ak v ruke držíme plnú originálnu alebo hoci aj použitú kompatibilnú kazetu s tonerom, ktorú sa chystáme práve vymeniť, jedno je isté. Pri pohľade na tonerovú kazetu vidíme prakticky iba obal s mikroskopickým uhlíkovým práškom, ktorý je nositeľom farbiva, no s najväčšou pravdepodobnosťou ani pri podrobnejšom skúmaní nedokážeme zistiť, či daná tonerová kazeta nemá spomínanú výrobnú chybu. O to tu však v podstate ani príliš nejde. Ak sa už totiž z nejakého dôvodu dostane jemný tonerový prach na naše šaty, musíme promptne vyriešiť túto nepríjemnú situáciu a možno až potom hľadať príčinu či vinníka.

Tip: Aký toner kúpiť: originálny alebo neoriginálny toner?

Nepanikárte. Odev vyčistíte takto

Bezprostredne po vysypaní tonera vám môže hlavou preblesnúť množstvo, na prvý pohľad úžasných riešení. Na jedno by ste však určite mali ihneď zabudnúť. Ak ste sa so zašpineným tričkom alebo košeľou rozbehli do kúpeľne, aby ste ho namočili v horúcej vode, zaraďte rýchlo spiatočku. Tonerový pigment by prenikol ešte hlbšie do textilných vláken a váš odevný kúsok by mohol v najlepšom prípade skončiť, ako handra na utieranie podlahy.

To určite nechcete a preto sa pri odstraňovaní tonera z odevu zamerajte na šetrnejšie metódy. Ešte skôr ako sa teda v prvom kroku pokúsite vytriasť z oblečenia nejaké to množstvo uhlíkového prachu, dajte si na ruky jednorazové rukavice a na ústa rúško, ktoré zabráni prípadnému vdýchnutiu jemného tonerového prachu do pľúc.

Ak ste tak urobili, teraz môžete tričko, košeľu alebo iný odevný kúsok zasiahnutý vysypaným tonerovým prachom poriadne vyprášiť. Najlepšie niekde vonku na otvorenom priestranstve. Na vodu stále zabudnite.

Po decentnom vyprášení odevu sa pokúste vysávačom odstrániť zvyšky tonerového prachu, ktoré prenikli hlbšie do textilných vláken. Nikam sa neponáhľajte, buďte dôkladní. Až teraz, po vysatí tonerového prachu, môže prísť na rad voda.

Do umývadla, poprípade vane napustite studenú alebo vlažnú vodu a odev opatrne vyplákajte. Bez akéhokoľvek drhnutia rukami či dokonca kefou. Tento proces môžete bez obáv zopakovať 2 až 3 krát. Oblečenie na záver ešte opláchnite pod prúdom studenej vody a napokon ho po pridaní bežného pracieho prášku vyperte v automatickej práčke.

Odev po ukončení pracieho cyklu vyberte z automatickej práčky a nechajte ho vyschnúť niekde v tieni, bez dopadu priamych slnečných lúčov. Použitie sušičky sa v tomto prípade tiež neodporúča.

Tip: Fľaky od atramentu? Takto odstránite atramentové škvrny efektívne!