Technológie tlače Thermal Transfer vs. Direct Thermal. Aký je medzi nimi rozdiel a čo to znamená?

Pravdepodobne ste sa už stretli s pojmom "Direct Thermal (DT)" alebo "Thermal Transfer (TT)". Väčšinou sa tieto názvy objavujú v parametroch výrobkov, ako sú tlačiarne štítkov (známe aj ako termotlačiarne), pásky do štítkovačov, samolepiace štítky a atramentové pásky. Viete však, čo v skutočnosti znamenajú? Neviete? V tomto článku vám povieme všetky dôležité informácie, ktoré o tejto téme potrebujete vedieť.

Tlačiarne štítkov používajú termálnu tlač, čo znamená, že v porovnaní s tradičnými stolnými tlačiarňami nepotrebujú žiadne atramentové kazety ani tonery. Táto metóda výrazne vyniká situáciách, keď pomocou nej potrebujeme tlačiť rýchlo a jednoducho. No asi už tušíte, že tento spôsob tlače sa bude deliť na už spomínané termotransferové a priame termálne technológie.

Termálna tlač sa používa na tlač:

  • Samolepiace etikety a papierové etikety (DT a TT).
  • Účtenky cestovné doklady (DT)
  • Plastové karty (TT)
  • Fotografie (DT a TT)
  • Náramky (TT)
  • Zmršťovacie fólie (TT)

Priame tepelné spracovanie (DT)

Vo vnútri tlačiarne sa nachádza tlačová hlava a jej základom sú vykurovacie prvky. Pod ňou prechádza špeciálny termálny papier, ktorý je potiahnutý špeciálnou chemickou vrstvou citlivou na teploTá po zahriatí termálnou hlavou mení farbu bielej na čiernu.

Priame termálne tlačiarne štítkov sú úžasne tiché rýchleNa druhej strane majú nevýhodu, že dokážu tlačiť len čiernobielo majú pomerne nízke rozlíšenie - do 300 dpi (bodov na palec), takže s nimi môžete tlačiť fotografie, ale nikdy nie v kvalite atramentovej alebo laserovej tlačiarne.

Bohužiaľ, termopapier je niekedy nevýhodou, pretože po kontakte s okolitým teplom, akýmkoľvek vykurovacím telesom alebo slnečným (UV) žiarením pomerne rýchlo vybledne. Priama termotlač preto nie je vhodná na tlač dokumentov trvalého charakteru, ako sú napríklad kúpne zmluvy, pracovné zmluvy alebo faktúry. Neodporúča sa ani na etikety na tovar, ktorý je vystavený vonkajším podmienkam (najmä slnečnému žiareniu).

TIP: "Ako označovať a polepovať produkty a materiály?"

Termotransferová tlač (Thermal Transfer = TT)

Termotransferová tlač, angličtine známa aj ako TT - Thermal Transfer, je pokročilejšia metóda v porovnaní s technológiou Direct Thermal. Základom termotransferových tlačiarní sú farbiace listy (farbiace pásky) vyrobené z polyesteru napusteného farbivom. Farbivo z pások sa po zahriatí prenáša na médium samolepiace etikety, náramky, plastové karty atď.).

 

Technológia termotransferovej tlače sa používa aj na potlač textilu.

Termotransferové tlačiarne sú schopné aj priamej tepelnej tlače, takže nie je potrebné používať farbiace fólie alebo farbiace pásky.

Termotransferovú tlač využívajú aj ručné štítkovače, takže hotové vytlačené štítky majú dlhú životnosť a sú veľmi odolné voči vplyvom prostredia.

TIP: "Tlačiarne štítkov pre požiadavky na nízký objem tlače"

Našťastie tu nájdete veľa možností tlačiarní štítkov a štítkovačov nielen podľa technológie tlače, ale aj podľa rozlíšenia, rýchlosti tlače a šírky tlače, takže si môžete vybrať tú správnu pre svoje potreby. Určite oceníte aj veľký výber kompatibilných samolepiacich termálnych štítkov (DT)kompatibilných štítkov pre TT v kotúčoch, takže môžete ušetriť a pritom nestratiť kvalitu vytlačených štítkov.

 

Sára z CDRmarket