Výmena atramentu - na čo si dať pozor?

Výmena atramentu nie je žiadna veda. Napriek tomu by ste pri výmene atramentovej kazety mali dodržiavať niekoľko praktických zásad, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa zbytočným nepríjemnostiam alebo dokonca až znefunkčneniu tlačiarne.

Konať začnite už pri signalizácii blížiaceho sa konca náplne

Ak vám začal blikať indikátor atramentu nemôžete sa vyhovárať, že ste netušili o povážlivo nízkej hladine atramentu v kazete. Pri niektorých modeloch tlačiarní môže končiaci atrament signalizovať aj indikátor chýb. Pri nízkej hladine atramentu síce stále môžete atramentovú kazetu nejaký čas používať, no nemali by ste čakať až kým bude náplň úplne prázdna.

Pre toto odporúčanie existuje viacero rozumných argumentov a týka sa najmä tlačiarní Canon a HP so samostatnými atramentovými cartridgami. Zariadenia HP alebo Canon majú totiž tlačovú hlavu vstavanú v tlačiarni, takže ak budete pokračovať v tlači s kazetou so spotrebovaným atramentom, môže ľahko dôjsť k spáleniu tlačovej hlavy, resp. k poškodeniu vykurovacích teliesok (rezistorov). Výmena tlačovej hlavy nie je práve najlacnejšia a v niektorých prípadoch vás vyjde na toľko, ako nová tlačiareň.

No a čo z toho vyplýva? Nuž iba to, aby ste pri signalizácii končiacej atramentovej náplne neodkladali kúpu atramentovej náplne na neurčito a objednali si adekvátnu atramentovú náplň hneď po signalizácii tlačiarne. Výmena atramentu tak prebehne hladko a bez komplikácií. V tejto súvislosti vás však chceme predsa len upozorniť na jednu dôležitú zásadu. Nevyberajte končiacu atramentovú kazetu z tlačiarne, kým nemáte k dispozícii náhradnú. Zabránite tým zaschnutiu tlačového systému. Upchatiu dýz v tlačovej hlave predídete tiež vytlačením skúšobnej stránky.

TIP: Viete, ako správne vybrať náplň?

Spomenúť treba aj používanie nevhodných náplní

Výmena atramentu je spojená s otázkou, pre ktorú náplň sa rozhodnúť. Atramentové náplne s podozrivo nízkou cenou môžu budiť oprávnené obavy o kvalitu a nemusia mať optimálne zloženie atramentu. Tlačová hlava s mikroskopickými dýzami tak môže mať pri pochybných alternatívnych náplniach okrem iného aj problém s hustotou atramentu. Výsledkom môže byť nielen neostrá a nekvalitná tlač, ale v konečnom dôsledku aj poškodená tlačová hlava.

Použitie originálnych náplní sa zdá byť najistejšou cestou, ako predísť prípadným poškodeniam tlačiarne, no pri kvalitných kompatibilných náplniach tiež nie sú obavy o kvalitu tlače alebo o samotnú tlačiareň na mieste. Kompatibilné náplne od renomovaných výrobcov sa po všetkých stránkach vyrovnajú originálnym kazetám, ale jeden rozdiel tu je

TIP: Reklamácia tlačiarne - ovplyvní ju použitie neoriginálneho tonera?

Výmena atramentu si vyžiada dodržanie viacerých zásad

Inštaláciu atramentovej cartridge do tlačiarne vykonávajte vždy pri zapnutej tlačiarni a striktne pri tom dodržiavajte postup určený výrobcom zariadenia. Ak z nejakého dôvodu nemáte návod na obsluhu k dispozícii, pokúste sa ho vyhľadať na stránke výrobcu.

Výmena atramentu si však bude vyžadovať dodržiavanie ďalších pravidiel, ktoré prispejú k bezproblémovej prevádzke tlačiarne. Jednou z nich je aklimatizovanie náplne. To je samozrejme aktuálne v zimnom období, no nezabúdajte naň. Atramentová kazeta je vybavená čipom a obsahuje  tekutý atrament, takže aklimatizovaním kazety na izbovú teplotu predídete vzniku kondenzátu a prípadnému poškodeniu cartridge alebo tlačiarne.   

Dôležitá je tiež manipulácia s kazetou. Atramentová kazeta je spravidla vákuovo zabalená pre zachovanie spoľahlivosti. Obal atramentovej kazety preto otvorte až bezprostredne pred inštaláciou do tlačiarne. Zabránite tak znečisteniu alebo poškodeniu dýz, či iných komponentov.

Ak máte radi veci pod kontrolou a atramentové náplne si kupujete do zásoby, odporúčame vám do pozornosti článok, ako skladovať tonery a cartridge tak, aby vydržali čo najdlhšie?